Świat

Zmarła kobieta zatruta nowiczokiem. "Barbarzyński akt"

Świat


Brytyjska policja metropolitalna poinformowała o śmierci 44-letniej Dawn Sturgess, która była jedną z dwóch osób hospitalizowanych w ubiegłą sobotę z powodu otrucia rosyjskim bojowym toksycznym środkiem typu Nowiczok.

- To szokujące i tragiczne informacje. Dawn zostawiła rodzinę, w tym trójkę dzieci, a nasze myśli i modlitwy są z nimi w tym wyjątkowo trudnym czasie - powiedział Neil Basu, komisarz odpowiedzialny za operacje antyterrorystyczne.

Jak zaznaczył, "te dramatyczne doniesienia tylko wzmocniły naszą determinację, aby zidentyfikować i postawić przed wymiarem sprawiedliwości osobę lub osoby odpowiedzialne za to, co mogę jedynie nazwać oburzającym, nieodpowiedzialnym i barbarzyńskim aktem".

Basu zapewnił, że "śledczy nadal będą kontynuowali skrupulatne i drobiazgową prace, aby zgromadzić wszystkie dostępne materiały dowodowe, abyśmy mogli zrozumieć, w jaki sposób dwójka obywateli była narażona na działanie tak zabójczej substancji, która kosztowała Dawn jej życie".

Druga z ofiar ubiegłotygodniowego zatrucia - 45-letni mężczyzna - pozostaje w szpitalu w stanie krytycznym.

Środki paralityczno-drgawkowe - tzw. związki V PAP/Reuters

Otrucie Skripala

Jednocześnie poinformowano, że śledczy formalnie wszczęli śledztwo w sprawie morderstwa kobiety, co może doprowadzić do dalszego zwiększenia napięć pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a Rosją.

Moskwa została oskarżona o użycie nowiczoka w marcu podczas próby zabójstwa byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala oraz jego córki Julii.

Po długim leczeniu w szpitalu Skripal i jego córka zostali wypisani do domu i są pod opieką brytyjskich służb, które oskarżyły o atak władze Rosji. W reakcji na ten atak doszło do największej serii wydaleń rosyjskich dyplomatów z krajów Europy Zachodniej od czasu zakończenia zimnej wojny.

Jak zabijają substancje paralityczno-drgawkowetvn24.pl/BBC News

Autor: TG\mtom / Źródło: PAP

Raporty: