Ukraiński Darth Vader bez mandatu

Świat


Kandydat Darth Vader walczył o mandat deputowanego ukraińskiego parlamentu z okręgu wyborczego w Odessie. Przegrał wyścig z rywalem z prezydenckiej partii Sługa Narodu.

W okręgu numer 135. w obwodzie odeskim na Dartha Vadera zagłosowało 1,63 procent wyborców. Jego rywal, Ołeksij Leonow z prezydenckiego ugrupowania Sługa Narodu, zdobył ponad 40 procent głosów. Dane te Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy (CKW) opublikowała po przeliczeniu 57 procent protokołów z głosowania w formie elektronicznej.

Obywatel Ukrainy, z wyższym wykształceniem

CKW zarejestrowała kandydaturę Vadera 26 czerwca.

W połowie lipca ukraińskie media odnotowały, że po raz pierwszy na stronie komisji wyborczej są opublikowane zdjęcia kandydatów, startujących w okręgach jednomandatowych. W tym Vadera, który - jak podkreśliła agencja UNIAN - "zazwyczaj nie pojawiał się publicznie bez charakterystycznego ubioru i maski".

Na stronie CKW podano, że urodzony 4 października 1987 roku Darth Vader startuje z bloku zatytułowanym własnym imieniem. Jest obywatelem Ukrainy, ma wyższe wykształcenie. Szef przedsiębiorstwa Ciemna Strona Mocy. Nie był karany.

Sześciu Darthów Vaderów

W październiku 2014 roku sześciu kandydatów o imieniu i nazwisku Darth Vader (w oficjalnych dokumentach podawali prawdziwe imię ojca) startowało w wyborach parlamentarnych z listy Ukraińskiej Partii Internetowej, która w swoim programie zapowiadała walkę z biurokracją i instytucjami państwowymi.

Autor: tas//rzw / Źródło: UNIAN, cvk.gov.ua

Tagi:
Raporty: