Świat

Dania wciąż zniechęca imigrantów. Kontrole na granicy zostają

Świat

Ingolf / Flikr (CC BY-NC 2.0) / ShutterstockDania chce zniechęcać napływających do Europy imigrantów

Duńskie władze postanowiły w piątek po raz kolejny czasowo przedłużyć kontrole na granicy z Niemcami, tym razem o 30 dni, do 3 maja - poinformowało ministerstwo ds. imigracji, integracji i budownictwa mieszkaniowego Danii.

"Rząd wciąż uważa, że kontrola jest konieczna w celu uniknięcia nagromadzenia nielegalnych imigrantów w Danii" - wyjaśnił resort w komunikacie.

Po raz pierwszy kontrole wprowadzono 4 stycznia w reakcji na podobne działania w Szwecji spowodowane napływem migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Następnie na początku marca kontrole przedłużono do 3 kwietnia.

Duńczycy chcą zniechęcać uchodźców

Rząd w Kopenhadze szacuje, że w 2016 roku o azyl w Danii będzie ubiegać się około 25 tys. ludzi. W ubiegłym roku zrobiło to 21 tys. osób.

Parlament Danii uchwalił w tym roku przepisy, które mają zniechęcić migrantów do ubiegania się o azyl w tym kraju. Przyjęta reforma prawa azylowego przewiduje m.in. konfiskowanie uchodźcom przedmiotów o wartości większej niż 10 tys. koron (ok. 1340 euro) na poczet kosztów związanych z pobytem. Nie obejmuje to przedmiotów o szczególnej wartości sentymentalnej, np. obrączek. Ponadto osoby z tymczasowym statusem azylanta na połączenie z rodziną mają czekać od roku do trzech lat

Autor: kło//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ingolf / Flikr (CC BY-NC 2.0) / Shutterstock

Tagi:
Raporty: