Świat

Dali się zrekrutować i walczyli w Syrii. Grożą im cztery lata

Świat

[object Object]
Tak rekrutuje Państwo Islamskie (mat. z "Faktów z zagranicy" z 03.07.2015)Fakty z zagranicy
wideo 2/25

Sześciu mężczyzn zostało oskarżonych o to, że pozwolili się zrekrutować przez tak zwane Państwo Islamskie (IS) i walczyli na rzecz tego ugrupowania w Syrii - podała duńska prokuratura.

Oskarżeni, którzy przebywają w areszcie tymczasowym, są duńskimi obywatelami bądź cudzoziemcami mieszkającymi w Danii. Grożą im co najmniej cztery lata więzienia - poinformowała prokurator Lise-Lotte Nilas.

Dodała też, że postępowanie w tej sprawie umożliwiły informacje, jakie rok temu duńscy śledczy otrzymali od "zagranicznych partnerów".

Nie mówisz po duńsku - zostaniesz zgłoszony

Pod koniec marca minister ds. imigracji i integracji Inger Stojberg z Duńskiej Partii Liberalnej wezwała Duńczyków, by zgłaszali władzom wszelkie podejrzane osoby, które nie mówią po duńsku. W marcu za przynależność do tzw. Państwa Islamskiego sąd pozbawił obywatelstwa urodzonego w Danii Kurda o podwójnym tureckim i duńskim obywatelstwie. Był to pierwszy tego rodzaju przypadek w kraju. 25-letni Enes Ciftci został także skazany na 6 lat więzienia za współudział w aktach terroru, popełnionych podczas jego dwukrotnego pobytu w Syrii w 2013 roku - poinformował sąd w komunikacie. W 2015 roku duński sąd pozbawił obywatelstwa radykalnego imama z Maroka, ale w przeciwieństwie do Ciftciego nabył on obywatelstwo Danii w drodze naturalizacji, a nie poprzez urodzenie.

Autor: bpm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: