TVN24 | Świat

Dania nie chce szczepionek AstraZeneki. Czechy, Litwa i Łotwa chętnie je przejmą

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
momo/kg,
mtom
Źródło:
PAP

Czechy są zainteresowane odkupieniem od Danii szczepionek firmy AstraZeneca przeciw COVID-19 – napisał w środę na Twitterze wicepremier Czech Jan Hamaczek. Tymczasem Litwa i Łotwa zwróciły się do Kopenhagi z prośbą o przekazanie im niechcianych szczepionek. W środę Dania ogłosiła, że rezygnuje ze stosowania tego preparatu.

W środę władze duńskie ogłosiły, że rezygnują ze stosowania szczepionki tej firmy. - W Danii dostępne są inne szczepionki, a epidemia jest pod kontrolą - powiedział dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia Soeren Brostroem.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Czechy skłonne odkupić wszystkie posiadane przez Danię szczepionki AstraZeneki"

Wicepremier, szef MSW i pełniący obowiązki szefa MSZ Czech Jan Hamaczek napisał w środę, że polecił czeskiemu ambasadorowi w Kopenhadze natychmiastowe nawiązanie kontaktu z duńskimi urzędami w sprawie zakupu preparatu AstraZeneki. Sprecyzował, że "Czechy są skłonne odkupić wszystkie posiadane przez Danię szczepionki AstraZeneki".

"Poszukujemy szczepionek na całym świecie. Chętnie kupimy szczepionki AstraZeneki w Danii. W poniedziałek lecę do Moskwy, gdzie chcę załatwić ewentualne dostawy Sputnika V po jego zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków" - napisał Jan Hamaczek w kolejnym wpisie. Będzie on pierwszym od 15 lat szefem dyplomacji Czech, który odwiedza Rosję.

Czechy chcą negocjować z Rosją

W rozmowie z agencją CTK Hamaczek podkreślił, że spotka się z ministrem przemysłu Denisem Manturowem. Tematem ma być wyłącznie kwestia ewentualnych dostaw rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19, a nie planowana przez Czechy rozbudowa elektrowni atomowej w Dukovanach. Według mediów w składzie delegacji ma znaleźć się mający dobre kontakty w Moskwie były przewodniczący parlamentu Słowacji i szef Słowackiej Partii Narodowej Andrej Danko.

Informując o duńskiej decyzji o zaniechaniu wykorzystywania szczepionki AstraZeneca, czeskie media przypomniały, że przed miesiącem Praga starała się pozyskać ten preparat od państw, które wstrzymały szczepienia z jego użyciem. Premier Andrej Babisz informował wówczas dziennikarzy, że wszystkie kraje odrzuciły czeską ofertę.

Litwa i Łotwa proszą Danię o przekazanie im szczepionek firmy AstraZeneca

W czwartek premier Litwy Ingrida Szimonyte poinformowała, że jej kraj zwrócił się do Danii z prośbą o przekazanie im szczepionek wyprodukowanych przez firmę AstraZeneca.

- Gdyby Dania rozważała możliwość przekazania zgromadzonych szczepionek (AstraZeneki), chętnie byśmy je przyjęli - powiedziała dziennikarzom szefowa litewskiego rządu. Poinformowała, że z podobną prośbą do duńskich władz wystąpiła już Łotwa.

Litewska premier zapewniła, że w jej kraju będzie wielu chętnych do przyjęcia tego preparatu.

Autor:asty, momo/kg, mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: