Świat

Frederiksen rozmawiała z Trumpem. Wcześniej starli się w sprawie Grenlandii

Świat


Premier Danii Mette Frederiksen odbyła przez telefon "konstruktywną rozmowę" z prezydentem USA Donaldem Trumpem - podała w piątek duńska agencja informacyjna Ritzau. Omawiano przede wszystkim współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa.

"Przywódcy rozmawiali między innymi o potrzebie rozwoju współpracy i zarządzania wspólnymi wyzwaniami w kwestii polityki bezpieczeństwa" - poinformowała duńska agencja.

USA chcą kupić Grenlandię

Rozmowa odbyła się trzy dni po tym, gdy Trump odwołał zaplanowane na 2 września spotkanie z szefową duńskiego rządu w Kopenhadze, gdyż nie chce ona rozmawiać z nim o sprzedaży Grenlandii. W reakcji Frederiksen oświadczyła, że jest tą decyzją "rozczarowana i zaskoczona".

Wcześniej amerykański prezydent potwierdził, że w ostatnich dniach dyskutował ze swoimi doradcami o możliwości zakupu Grenlandii przez USA. W środę, komentując słowa duńskiej premier, że pomysł ten jest absurdalny, Trump określił je jako "nieodpowiednie" i "nieładne".

W środę z duńskim ministrem spraw zagranicznych Jeppe Kofodem rozmawiał przez telefon amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

"Sekretarz wyraził uznanie dla współpracy z Danią jako jednym z sojuszników USA i wkładu Danii w realizację wspólnych globalnych priorytetów bezpieczeństwa. Sekretarz i minister Kofod rozmawiali także o zacieśnianiu współpracy z Królestwem Danii, w tym z Grenlandią w rejonie Arktyki" - poinformowała wówczas rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus.

Grenlandiamapy Google

Autor: asty/tr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości