Świat

Iran planował "atak na duńskiej ziemi". Dania zapowiada odpowiedź

Świat


W związku z próbą zabójstwa organizowaną przez irańskie służby wywiadowcze w Danii Kopenhaga będzie naciskała, by Unia Europejska wprowadziła nowe sankcje wobec Iranu - zapowiedział we wtorek duński minister spraw zagranicznych Anders Samuelsen. Celem ataku miał być Irańczyk arabskiego pochodzenia.

Szef dyplomacji Danii poinformował, że uważa, iż to władze w Teheranie stoją za próbą zabicia w tym kraju lidera duńskiej odnogi organizacji Arabski Ruch Walki o Wyzwolenie Ahwazu (ASMLA). Zapowiedział też wezwanie ambasadora Danii z Teheranu na konsultacje.

Szef duńskiego MSZ napisał na Twitterze, że planowany atak jest "całkowicie nie do zaakceptowania". "Rząd odpowie Iranowi i prowadzi rozmowy z europejskimi partnerami na temat dalszych ocen (sytuacji)" - dodał.

Iran’s plotting to assassinate on Danish soil is totally unacceptable. Danish ambassador to Tehran has been recalled for consultations. Denmark will discuss further actions with European partners in the coming days. #dkpol— Anders Samuelsen (@anderssamuelsen) 30 października 2018

Iran podejrzany o plany zabójstwa

Duńskie władze poinformowały we wtorek, że podejrzewają irańskie służby bezpieczeństwa o próbę zabicia na terytorium Danii Irańczyka o pochodzeniu arabskim.

- Mamy do czynienia z planowaniem przez irańskie służby wywiadowcze ataku na duńskiej ziemi. Oczywiście nie możemy i nie zgodzimy się na to - powiedział na konferencji prasowej szef duńskich służb wywiadowczych Borsch Andersen.

W toku sprawy 21 października aresztowano w Szwecji Norwega o irańskich korzeniach. Podejrzany został przekazany Danii. Odpiera on jednak zarzuty o pomoc w zorganizowaniu zamachu.

Zamachy w Ahwazie

22 września kilku zamachowców przeprowadziło atak na paradę wojskową w irańskim Ahwazie. W zamachu śmierć poniosło 25 osób, w tym 12 żołnierzy Gwardii Rewolucyjnej, a 60 ludzi zostało rannych.

W zeszłym miesiącu władze Iranu wezwały dyplomatów z Holandii, Danii oraz Wielkiej Brytanii w związku z tym zamachem. Iran oskarżył trzy europejskie państwa o udzielanie schronienia grupom opozycyjnym wobec władz w Teheranie.

Odpowiedzialność za zamach w Ahwazie wzięła na siebie organizacja dżihadystyczna Państwo Islamskie. Do przeprowadzenia ataku przyznał się również ASMLA, regionalna arabska organizacja separatystyczna walcząca o niepodległość Chuzestanu, prowincji, której stolicą jest Ahwaz.

Miasto Ahwaz znajduje się w zachodniej części IranuMapy Google, tvn24.pl

Autor: ft,mm / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: