Świat

Dania: bogate kraje Zatoki Perskiej powinny pomóc uchodźcom z Syrii

Świat


Dania przeznaczy dodatkowe 70 milionów koron (ok. 9 mln euro) na pomoc dla uchodźców z Syrii - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju, którego słowa cytuje portal TheLocal.dk. Kristian Jensen dodał jednak, że bogate państwa Zatoki Perskiej muszą zwiększyć swoją pomoc dla Bliskiego Wschodu.

Szef MSZ Danii Kristian Jensen oświadczył w niedzielę, że Kopenhaga przeznaczy 70 mln koron na pomoc humanitarną dla Syryjczyków, którzy pozostali w ojczyźnie oraz tych, którzy przed wojną uciekli do sąsiednich państw.

"ONZ potrzebuje pieniędzy"

Niespełna połową z tej kwoty Dania dofinansuje oenzetowski Światowy Program Żywnościowy Dostarcza on pożywienie ok. 4,2 mln Syryjczyków w kraju, których wojna domowa zmusiła do opuszczenia rodzinnych miejscowości. Zdaniem MSZ Danii, ta inicjatywa jest poważnie niedofinansowana.

- ONZ potrzebuje pieniędzy - oświadczył minister i dodał, że ze względu na ich brak ONZ musi obcinać racje żywnościowe dla rozlokowanych w kraju uchodźców i ograniczać pomoc dla uchodźców w sąsiednich krajach. - Zatem główna część naszych funduszy zostanie przekazana na jedzenie - dodał.

Światowy Program Żywnościowy zredukował wsparcie dla Syryjczyków w Jordanii, Libanie i Iraku do w przeliczeniu zaledwie 30-50 zł miesięcznie.

- Nie ma wątpliwości, że rozpaczliwa sytuacja w połączeniu z brakiem jedzenia i niezaspokojeniem innych podstawowych potrzeb powoduje, że coraz więcej Syryjczyków ucieka do Europy. Zatem musimy wysłać więcej pieniędzy także do krajowych organizacji niosących pomoc humanitarną - ocenił minister.

MSZ Danii: czekamy na pomoc Zatoki Perskiej

Jensen stwierdził, że tropem Danii powinny pójść m.in. inne państwa UE. - Wszystkie kraje, w tym bogate kraje Zatoki Perskiej powinny wziąć większą odpowiedzialność za tragedię humanitarną - oświadczył.

Pozostałe fundusze trafią do oenzetowskiej agencji ds. uchodźców UNRA (25 mln koron) i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (15 mln koron). Na kwietniowej międzynarodowej konferencji darczyńców dla Syrii Dania zaoferowała, że w 2015 roku wesprze ofiary wojny domowej kwotą 250 mln koron. Od wybuchu konfliktu w 2011 roku kraj przekazał na ten cel już ponad 1 mln koron.

Dramat uchodźców

Syria od ponad czterech lat jest ogarnięta wojną domową, w której według danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka zginęło już 240 000 ludzi. ONZ szacuje, że z powodu wojny domowej blisko połowa Syryjczyków musiała porzucić swoje domy i przenieść się w inne miejsce w Syrii lub wyjechać.

Państwa Zatoki Perskiej (m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Kuwejt i Katar) jak dotąd nie zaoferowały żadnej pomocy ws. przyjęcia uchodźców z Syrii.

Autor: pk//gak / Źródło: thelocal.dk

Raporty: