Była monarchini jest w szpitalu. Jaka jest diagnoza?

Była królowa Danii Małgorzata II
Szpital Rigshospitalet w Kopenhadze (nagranie poglądowe)
Źródło wideo: Reuters
Źródło zdj. gł.: IDA MARIE ODGAARD/RITZAU SCANPIX/PAP
Była królowa Danii Małgorzata II trafiła do szpitala w Kopenhadze - przekazał w czwartek dwór królewski. Według komunikatu u byłej 86-letniej monarchini zdiagnozowano objaw choroby wieńcowej.

W oświadczeniu przekazano, że u królowej zdiagnozowano dławicę piersiową, a pacjentka, choć zmęczona, jest w dobrym nastroju. Małgorzata II ma pozostać w szpitalu Rigshospitalet na obserwację oraz badania.

Dławica piersiowa to niedokrwienie serca, będące objawem choroby wieńcowej. Królowa była nałogową palaczką przez 66 lat do 2023 roku, wówczas podjęła decyzję o rezygnacji z papierosów przed operacją kręgosłupa, co zalecali jej lekarze.

Była królową przez 52 lata

Ciesząca się popularnością wśród Duńczyków królowa nieoczekiwanie ogłosiła abdykację 31 grudnia 2023 roku w przemówieniu noworocznym. Panowała 52 lata, od 14 stycznia 1972 do 14 stycznia 2024. Tego dnia na tronie Danii zasiadł jej syn jako Fryderyk X.

Była królowa Danii Małgorzata II
Była królowa Danii Małgorzata II
Źródło zdjęcia: IDA MARIE ODGAARD/RITZAU SCANPIX/PAP

Małgorzata II decyzję tłumaczyła upływem czasu oraz obawami o zdrowie i sprawne wykonywanie obowiązków. Mimo tego jest wciąż aktywna, a pod koniec kwietnia uczestniczyła w Sztokholmie w obchodach 80. urodzin króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

Źródło: PAP
Czytaj także: