Świat

"Dalej burz mury, dalej buduj mosty"

Świat

 
PAP/EPALaudację na cześć Barroso wygłosił Donald Tusk

To wielki dzień dla przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. W sobotę rano dostał prezent od Irlandii, po południu Nagrodę Kwadrygi. - Dialog, kompromis i solidarność to wartości, które pozwalają walczyć z wirusem partykularnych interesów, burzyć mury w Europie oraz budować mosty - mówił w sobotę w Berlinie premier Donald Tusk w laudacji na jego cześć.

- Jose Manuelu, dalej burz mury, dalej buduj mosty - powiedział Tusk podczas uroczystości wręczenia nagród, zwracając się do laureata w jego ojczystym języku - portugalskim.

Premier zwrócił uwagę na symboliczną wymowę uroczystości. - W sercu Berlina, zjednoczonego od 20 lat, Portugalczyk Barroso otrzymuje niemiecką nagrodę europejską, a laudację wygłasza Polak Tusk. To wydarzenie odsłania nam po raz kolejny, czym dzisiaj jest nasza Europa - powiedział premier.

Nawiązał do eseju autorstwa zmarłego niedawno filozofa Leszka Kołakowskiego i zatytułowanego "Jak być konserwatywno-liberalnym socjalistą?". - Nasz laureat całą swoją polityczną aktywnością udowadnia, jak można godzić w praktyce konserwatyzm, liberalizm i socjalizm - ocenił Tusk.

Mistrz kompromisu

Według premiera Barroso jest "mistrzem kompromisu", którego istotą jest solidarność.

Rozmowa, uzgadnianie interesów, ucieranie stanowisk - to praktyczny sposób urzeczywistniania solidarności, to budowanie poczucia bezpieczeństwa, jedna z najgłębszych treści naszego pojmowania Europy. Jose Barroso pokazuje, że jego słowa nie są pustymi frazesami, że kompromis jest techniką działania, która nikogo nie upokarza i nikogo nie czyni przegranym. fragment laudacji premiera Donalda Tuska

- Rozmowa, uzgadnianie interesów, ucieranie stanowisk - to praktyczny sposób urzeczywistniania solidarności, to budowanie poczucia bezpieczeństwa, jedna z najgłębszych treści naszego pojmowania Europy. Jose Barroso pokazuje, że jego słowa nie są pustymi frazesami, że kompromis jest techniką działania, która nikogo nie upokarza i nikogo nie czyni przegranym - powiedział szef polskiego rządu.

Donald Tusk podkreślił również, że zakończone sukcesem irlandzkie referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego to także osobista zasługa szefa Komisji Europejskiej.

Praca będzie kontynuowana

Dziękując za nagrodę i laudację, Barroso zapewnił, że "praca na rzecz budowania mostów będzie kontynuowana - w Europie i na całym świecie".

Poza Barroso laureatami tegorocznej Nagrody Kwadrygi są były prezydent Czech Vaclav Havel, ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, muzyk Marius Mueller-Westernhagen, współzałożycielka ruchu obywatelskiego w dawnym NRD Neues Forum, Baerbel Bohley oraz irańscy działacze z organizacji Campaign Change for Equality.

Nagroda dla polityki

Nagroda Kwadrygi, dotowana kwotą 25 tys. euro, przyznawana jest od 2003 roku politykom i instytucjom, które mogą służyć za wzór i wyznaczają kierunek na przyszłość. Wręczana jest tradycyjnie 3 października, w Dniu Niemieckiej Jedności.

Nazwa nagrody - Kwadryga - nawiązuje do rzeźby przedstawiającej zaprzężony w cztery konie rydwan na Bramie Brandenburskiej, będącej symbolem podziału, a po 1989 roku zjednoczenia Niemiec i Europy.

Na wyróżnienie składa się statuetka kwadrygi wzorowana na rzeźbie z Bramy Brandenburskiej oraz nagroda pieniężna.

W poprzednich latach laureatami Nagrody Kwadrygi byli m.in. premier i minister finansów Luksemburga Jean-Claude Juncker (2003), premier Turcji Recep Tayyip Erdogan (2004), b. kanclerz Niemiec Helmut Kohl (2005), laureat Pokojowej Nagrody Nobla Szimon Peres z Izraela i prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko (2006), b. kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder (2007), prezydent Serbii Boris Tadić (2008).

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA