Świat

Dalajlama: chińscy twardogłowi mają braki w mózgu

Świat


Chińskim twardogłowym brak części mózgu odpowiedzialnej za zdrowy rozsądek - oświadczył najwyższy przywódca duchowy Tybetańczyków, Dalajlama XIV. Jego słowa mogą - według agencji Reutera - rozwścieczyć Chińczyków, którzy uważają go za groźnego separatystę.

Dalajlama, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1989 roku, żyje na wygnaniu w Indiach od 1959 roku, kiedy opuścił kraj po wybuchu tybetańskiego powstania przeciwko Chińczykom; odrzuca przemoc i twierdzi, że pragnie jedynie prawdziwej autonomii dla Tybetu.

"Twardogłowym brak tej części"

Wzajemne animozje odżywają przy okazji dyskusji o reinkarnacjach, które dla buddyzmu tybetańskiego mają znaczenie nie tylko doktrynalne, ale także organizacyjno-administracyjne, ponieważ najważniejsze urzędy tybetańskie sprawują osoby, w których rozpoznano inkarnację żyjących wcześniej osobistości.

Dalajlama rozmawiając z amerykańskim aktorem Johnem Oliverem w indyjskiej Dharamśali, gdzie rezyduje tybetański rząd na wygnaniu, oświadczył, że być może będzie ostatnim dalajlamą - pisze w poniedziałek agencja Reutera. - Bardzo możliwe - powiedział - jeśli zostanę ostatnim dalajlamą, będę bardzo szczęśliwy.

Władze Chin powtarzają, że tradycja inkarnacji musi trwać nadal i twierdzą, że komunistyczni przywódcy kraju mają prawo wyrażać zgodę na sukcesora każdego dalajlamy zgodnie z prawem odziedziczonym po chińskich cesarzach. Dalajlama już wcześniej kilkakrotnie sugerował, że tytuł ten wygaśnie wraz z jego śmiercią. Chiny oskarżają go o zdradę i brak szacunku dla religii Tybetańczyków, skoro sam dalajlama mówi o wygaśnięciu dalszych inkarnacji.

Na pytanie, czy martwi się, że władze Chin mogą same wyznaczyć własnego dalajlamę, tybetański przywódca odparł, że byłoby to głupie. - Zwykle nasz mózg, jak wiesz, posiada zdolność posługiwania się zdrowym rozsądkiem - powiedział w rozmowie z Oliverem. - U chińskich twardogłowych w mózgach brak tej części.

Chińskie MSZ nie odpowiedziało agencji Reutera na prośbę o skomentowanie wypowiedzi dalajlamy.

W Pekinie w niedzielę zaczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli parlamentu Chin. Bierze w niej udział delegacja tybetańska, która prawdopodobnie w tym tygodniu zorganizuje konferencję prasową; zazwyczaj takie spotkania są głównie wypełnione kwestiami związanymi z dalajlamą.

We wrześniu 2016 r. Dalajlama rozmawiał z TVN24 BiS.

Autor: adso/jb / Źródło: PAP