Świat

"Czym zmywa pan krew ze swoich rąk?" Deputowani ze zdjęciami pobitych w tle

Świat

[object Object]
Wołodymyr Olijnyk został otoczony przez dziennikarzy i znalazł się w ogniu pytańrada.tv
wideo 2/24

Zdjęciami pobitych i rannych dziennikarzy atakowali ich koledzy deputowanych rządzącej Ukrainą prezydenckiej Partii Regionów, którzy występowali w kuluarach specjalnego posiedzenia parlamentu Ukrainy poświęconego rozwiązaniu głębokiego kryzysu w kraju.

Według organizacji monitorujących działalność mediów, od 19 stycznia, kiedy doszło do zaostrzenia konfliktu między przeciwnikami rządu a władzami, na Ukrainie obrażenia odniosło 63 dziennikarzy.

"Czym zmywa pan krew ze swoich rąk?"

Reporterzy parlamentarni przynieśli na wtorkowe obrady Rady Najwyższej ich zdjęcia i ustawiali się za posłami Partii Regionów za każdym razem, gdy ci wypowiadali się przed kamerami. Dziennikarze pytali przedstawicieli większości, czy poczuwają się do odpowiedzialności za śmiertelne ofiary konfliktu.

- Czym zmywa pan krew ze swoich rąk? Czy dobrze się panu śpi ze świadomością, że na Ukrainie giną ludzie? – słyszał od zgromadzonych wokół niego reporterek Wołodymyr Olijnyk, jeden z autorów tzw. ustaw dyktatorskich z 16 stycznia, które wywołały eskalację protestów.

Na tle zdjęć z zakrwawionymi twarzami dziennikarzy występował szef frakcji parlamentarnej Partii Regionów Ołeksandr Jefremow. Obiecał, że zdjęcia, które mu przyniesiono, przekaże "odpowiednim organom, prowadzącym śledztwa w ich sprawach.

Koleżanka z odsieczą o "chamstwie" dziennikarzy

Jego koleżanka partyjna, była dziennikarka telewizyjna Ołena Bondarenko, stojąc na tle tych samych zdjęć najpierw próbowała trzymających je dziennikarzy pouczać.

- Myślę, że nie jest dla was tajemnicą, że w działaniach bojowych zawsze ktoś ucierpi. Niestety, w takich warunkach dziennikarze także są narażeni na niebezpieczeństwo – mówiła.

- Ale na Ukrainie nie są prowadzone działania bojowe! Jesteśmy bici przez (milicyjne oddziały specjalne) Berkut! – wykrzykiwali dziennikarze w odpowiedzi.

Bondarenko w końcu nie wytrzymała i wybuchła: - Nauczcie się przede wszystkim rozmawiać z politykami! Waszego chamstwa wszyscy już mają dosyć! – rzuciła, oddalając się od atakujących.

- A pani chamstwa ma już dość cały kraj! – ripostowała jedna z dziennikarek.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: rada.tv

Tagi:
Raporty: