Czy polscy dyplomaci są bezpieczni?


Trzy wybrane polskie ambasady, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Biuro Ochrony Rządu sprawdza Najwyższa Izba Kontroli. Inspektorzy badają czy polscy dyplomaci mogą czuć się bezpiecznie.

Kontrola rozpoczęła się od ambasady w Rzymie, następnie obejmie ambasadę w Tel Awiwie oraz konsulat we Lwowie. - O wyborze tych placówek zdecydowało potencjalnie wysokie zagrożenie ich bezpieczeństwa ze względu na sytuację społeczno-polityczą tych krajów oraz ich odmienna specyfika, co pozwoli na trafniejszą ocenę wyników kontroli - powiedział rzecznik NIK Błażej Torański.

Kontrola jest własną inicjatywą NIK, a jej bezpośrednią przyczyną - jak powiedział rzecznik Izby - były m.in. doniesienia medialne na temat niedostatecznego zabezpieczenia polskich placówek dyplomatycznych. - Np. "Polska Zbrojna" w artykule

- W dobie zagrożenia terroryzmem i w konfrontacji z tymi sygnałami o słabym zabezpieczeniu, a także w obliczu ostatnich dramatycznych przypadków jak śmierć ambasadora Czech w zamachu w Islamabadzie oraz zważywszy na naszą obecność wojskową w Iraku czy Afganistanie zdecydowaliśmy, że taka kontrola jest niezbędna rzecznik NIK

NIK sprawdza medialne sygnały

Zaznaczył też, że przeprowadzona w 2005 r. kontrola realizacji zadań ustawowych BOR wskazywała na nieprawidłowości w ochronie niektórych placówek dyplomatycznych.

- W dobie zagrożenia terroryzmem i w konfrontacji z tymi sygnałami o słabym zabezpieczeniu, a także w obliczu ostatnich dramatycznych przypadków jak śmierć ambasadora Czech w zamachu w Islamabadzie oraz zważywszy na naszą obecność wojskową w Iraku czy Afganistanie zdecydowaliśmy, że taka kontrola jest niezbędna - podkreślił rzecznik.

Jak działa Biuro Ochrony Rządu?

W trakcie kontroli NIK chce zbadać czy BOR jest właściwie przygotowane do zabezpieczenia polskich dyplomatów m.in. pod względem kompetencji, wyposażenia w sprzęt i metod działania. Kontroli poddane mają być procedury planowania o organizacji zabezpieczeń obiektów, działania w zakresie rozpoznania i analizy potencjalnych zagrożeń oraz współdziałanie MSZ i BOR w tym zakresie.

Kontrola obejmuje okres od 1 stycznia 2007 do końca września 2008, raport z jej wynikami NIK opublikuje w styczniu. Jak zapowiada jednak Torański, duża część raportu ze względów bezpieczeństwa zapewne zostanie utajniona.

Źródło: PAP