Świat

"Cztery posterunki wojskowe zniszczone". Rośnie napięcie na granicy

Świat


Indyjska armia poinformowała o zniszczeniu czterech pakistańskich posterunków wojskowych wzdłuż spornej granicy w Kaszmirze. Do ataków doszło w okresie wysokiego napięcia w relacjach pomiędzy dwoma posiadającymi broń atomową państwami.

"Cztery pakistańskie posterunki zniszczone w intensywnym ostrzale w Sektorze Keran. Zadano ciężkie straty", napisano w oświadczeniu wydanym w sobotę późnym wieczorem przez Dowództwo Północne indyjskiej armii.

Armia nie udzieliła więcej informacji na temat tego ostrzału. Indyjski oficer, na którego powołała się agencja Reutera, potwierdził jednak, że żołnierze indyjscy i pakistańscy w sobotę rano wzajemnie ostrzeliwali się z moździerzy w rejonie znanym jako sektor Keran.

Strona pakistańska jak dotąd nie skomentowała tych doniesień.

Rośnie napięcie między sąsiadami

Do sobotnich ataków doszło dzień po wzajemnych oskarżeniach Indii i Pakistanu o zabijanie cywilów w wyniku ostrzałów artyleryjskich. W piątek Pakistan poinformował, że w ostrzale indyjskim wiosek wzdłuż linii granicznej w Kaszmirze śmierć poniosło trzech cywilów. Z kolei Indie tego samego dnia stwierdziły, że w pakistańskim ostrzale po jej stronie granicy zginęło dwóch cywilów.

W podzielonym Kaszmirze, do którego pretensje roszczą sobie oba kraje, napięcie znacznie wzrosło po 18 września i ataku islamistów na bazę indyjskiej armii w tym regionie. Indyjskie władze twierdzą, że za atakiem, dokonanym przez czterech mężczyzn z bronią automatyczną i granatami, stał Pakistan. Zginęło wówczas 19 żołnierzy oraz wszyscy napastnicy. Były to największe straty indyjskich sił w Kaszmirze od 14 lat.

Kaszmir dzieli narody

Podzielony Kaszmir od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem wojen między Indiami a Pakistanem. Większość mieszkańców Kaszmiru stanowią wyznawcy islamu. W regionie działają grupy zbrojne, które walczą o niepodległość lub o przyłączenie się do Pakistanu.

Obecnie w Kaszmirze między Indiami a Pakistanem nie ma formalnych granic - armie obu państw dzieli linia kontroli. W roku 2003 oba kraje zawarły rozejm, a w roku 2013 uzgodniły, że chcą go utrzymać. Strony oskarżają się jednak nawzajem o naruszanie tego rozejmu. Delhi twierdzi, że Islamabad wspiera separatystów, którzy przedostają się z pakistańskiej na indyjską stronę Kaszmiru, by atakować wojska indyjskie. Władze pakistańskie zaprzeczają temu i zarzucają władzom indyjskim łamanie praw muzułmanów.

Autor: mm/tr / Źródło: reuters, pap