Świat

Czteropunktowy plan zagłady Strefy Gazy. Bombardowanie, wysiedlenie, obozy na pustyni

Świat


Zastępca spikera izraelskiego Knesetu w liście otwartym do premiera Izraela wezwał do budowania obozów dla Palestyńczyków ze Strefy Gazy i "podbicia całej Strefy Gazy oraz eliminacji wszystkich walczących sił i ich zwolenników".

Mosze Feiglin jest członkiem rządzącej partii Likud, w parlamencie pełni funkcję zastępcy spikera. W weekend zamieścił na swoim profilu na Facebooku list otwarty do partyjnego kolegi, premiera Benjamina Netanjahu, w którym kreśli plan zniszczenia autonomii.

Jego post polubiło 8,3 tys. osób i został udostępniony przez prawie 2,5 tys. osób.

Cztery punkty

Feiglin przedstawia 4-punktowy plan działania. Po pierwsze - według niego - należy "zdefiniować wroga". "Strategicznym wrogiem jest radykalny arabski Islam we wszystkich odmianach, od Iranu po Strefę Gazy, którego celem jest zniszczenie Izraela w całości. Natychmiastowym wrogiem jest Hamas (Nie tunele, nie rakiety, tylko Hamas)." - pisze Feiglin.

List otwarty Mosze Feiglina na Facebookufacebook

Punkt drugi - według listy polityka - to "podbój całej Strefy Gazy i eliminacja wszystkich walczących sił i ich zwolenników". Jego zdaniem, izraelskie wojsko powinno przejąć kontrolę nad autonomią i "zniszczyć gniazda oporu, jeśli takie pozostaną".

Polityk w swojej strategii dodaje, że "bombardowanie z maksymalną siłą" należałoby poprzedzić całkowitym odcięciem wody i prądu w Strefie Gazy.

Obozy na pustyni

Po trzecie, Feiglin chciałby "zamienić Gazę w Jaffę, kwitnące izraelskie miasto z minimalną liczbą rodzimych mieszkańców". Jaffa w 1948 roku była miastem zamieszkiwanym w przewadze przez Palestyńczyków, którzy uciekli z powodu prześladowań prawicowych bojówek i wysiedleń.

Feiglin w ostatnim punkcie proponuje utworzenie w pobliżu półwyspu Synaj, z dala od miast i tuneli, przejściowych obozów namiotowych dla Palestyńczyków, gdzie oczekiwaliby na emigrację. Ci, którzy się na nią zgodzą mieliby dostać "hojną pomoc finansową". Z kolei ci pragnący pozostać musieliby udowodnić, że nie mają żadnych związków z Hamasem i przysiąc lojalność wobec Izraela. Otrzymaliby niebieskie dowody tożsamości, takie jak Arabowie we Wschodniej Jerozolimie.

Oczyszczona w ten sposób Strefa Gazy miałaby zostać odbudowana jako izraelski ośrodek turystyki i handlu.

Prawie 2 tys. ofiar

W wyniku izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy, rozpoczętej 8 lipca w odpowiedzi na ostrzał terytorium Izraela pociskami rakietowymi, śmierć poniosło dotychczas ponad 1800 Palestyńczyków - w zdecydowanej większości cywilów - oraz ponad 60 Izraelczyków.

Autor: pk / ŁOs / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: