"Czołgi ukryte w pobliżu szkół i przedszkoli w Doniecku". Rebelianci wracają do rozmów

Świat

Aktualizacja:
Żołnierze ukraińskiego batalionu Dnipro-1 publikują wideo z DonieckaDnipro-1
wideo 2/35

Sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie informuje o nasileniu ataków ze strony prorosyjskich rebeliantów. - Atakują z podobną siłą, jak przed zawarciem porozumień pokojowych w Mińsku w lutym – powiedział rzecznik sztabu Andrij Łysenko. Żołnierze ukraińskiego batalionu Dnipro-1 informują o arsenale broni rosyjskiej w Doniecku. "Bazy z czołgami są ukryte w pobliżu szkół i przedszkoli" – piszą na Facebooku. W ciągu ostatniej doby w walkach na wschodzie Ukrainy zginęło dwóch żołnierzy ukrańskich, a pięciu zostało rannych. Przywódcy władz samozwańczych w Doniecku zapowiadają, że "6 maja w Mińsku będą rozmawiać o uregulowaniu sytuacji w Donbasie".

- Walki są coraz bardziej intensywne. Wczoraj i dzisiaj pozycje żołnierzy ukraińskich w Donbasie zostały ostrzelane 95 razy. Przeciwnicy atakują z ciężkiej i reaktywnej artylerii, prowokując naszych wojskowych do odpowiedzi – powiedział rzecznik operacji antyterrorystycznej w Donbasie Andrij Łysenko.

W ciągu ostatniej doby w Donbasie zginęło dwóch żołnierzy ukraińskich, a pięciu zostało rannych.

Najbardziej zapalnymi punktami w strefie walk pozostają miasto Awdiejewka w obwodzie donieckim, a także wioski Pieski (w rejonie zrujnowanego donieckiego lotniska) i Szyrokino pod Mariupolem.

"Rebelianci koncentrują siły i wzmacniają pozycje obronne" - mówił przedstawiciel prezydenta Petra Poroszenki ds. Donbasu Ołeksandr Motuzianyk.

W Mariupolu nie chcą demilitaryzacji

Zgodnie z ustaleniami przedstawicieli Centrum Kontroli i Koordynacji działań na wschodzie Ukrainy z udziałem ukraińskich i rosyjskich wojskowych oraz przedstawicieli OBWE, wioska Szyrokino miała zostać strefą zdemilitaryzowaną.

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że żołnierze ukraińscy zostaliby wycofani z wioski po utworzeniu punktu kontrolnego OBWE.

Na takie rozwiązanie nie zgodzili się mieszkańcy Mariupola, którzy organizują wiece z żądaniem pozostawienia wojskowych. Ostatni taki wiec miał miejsce 3 maja. Na ulice półmilionowego miasta wyszło kilka tysięcy osób. Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją z żądaniem "niedopuszczenia demilitaryzacji Szyrokina, co będzie zachętą dla potencjalnej ofensywy rebeliantów".

- W obecnej sytuacji wycofanie żołnierzy z Szyrokina nie jest możliwe. Mieszkańcy Mariupola mogą być spokojni. Nie zamierzamy doprowadzać do zmniejszenia bezpieczeństwa w mieście i regionie – mówił telewizji 112.Ukraina zastępca dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie Serhij Hałuszko.

Sytuacja na froncie w Donbasie 04 maja wg Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainymediarnbo.org

Czołgi w pobliżu szkoły nr.118

Jak informują żołnierze batalionu ochotniczego Dnipro-1, rebelianci w Doniecku tworzą bazy z rosyjskim uzbrojeniem w pobliżu szkół i przedszkoli.

"Bazy z rosyjskimi czołgami powstają w dzielnicach mieszkalnych miasta. Według naszego wywiadu lotniczego, jedna z nich znajduje się przy ul. Prokofjewa 10. Obok jest szkoła zasadnicza nr 118 oraz budynki mieszkalne. W bliskiej odległości rebelianci rozmieścili 18 czołgów, dwa transportery opancerzone i 46 ciężarówek Ural" – piszą żołnierze Dnipro-1.

Ukraiński portal Censor.net, powołując się na relacje mieszkańców Doniecka, informuje, że "porozumienie o zawieszeniu broni w Donbasie ostatecznie się zakończyło".

"Rebelianci rozlokowali się na obrzeżach Doniecka i ostrzeliwują systematycznie okoliczne pozycje ukraińskiej z ciężkiej artylerii" - pisze Censor.net.

Przedstawiciel władz tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin zapowiada, że "6 maja w Mińsku odbędzie się kolejne spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej z udziałem władz w Kijowie, rebeliantów i obserwatorów OBWE".

Uczestnicy zamierzają dyskutować o sposobach rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Rzeczniczka byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy (reprezentuje władze w Kijowie w rozmowach dotyczących rozejmu) Daria Olifer napisała na Facebooku, że "w najbliższych dniach oczekiwane są dwa spotkania grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu".

"Jutro rozmawiać o tym będą przedstawiciele OBWE, Ukrainy i Rosji, w środę dołączą do nich przedstawiciele tzw. republik w Doniecku i Ługańsku" - zapowiedziała Olifer.

Autor: tas/ja/mtom / Źródło: newsru.ua, censor.net, radiosvoboda.org, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: Dnipro-1

Tagi:
Raporty: