Pomoc wojskowa i czołgi dla Ukrainy. Szef MON o skali wsparcia i refundacji za przekazany sprzęt

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Błaszczak: kolejne polskie leopardy pojadą na Ukrainę
Błaszczak: kolejne polskie leopardy pojadą na Ukrainę
TVN24
TVN24Błaszczak: kolejne polskie leopardy pojadą na Ukrainę

Trzeba utrzymać skalę i szybkość wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Ścisłe ustalenie rekompensat za przekazywany sprzęt będzie zachętą do dalszych donacji - powiedział w Sztokholmie szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu szefów resortów obrony państw Unii Europejskiej. Ministrowie omówili także szkolenie ukraińskich żołnierzy przez unijną misję EUMAM Ukraine (European Union Military Assistance Mission).

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w zakończonym w środę dwudniowym nieformalnym spotkaniu ministrów obrony krajów członkowskich w Sztokholmie, którego głównym tematem były dalsze wsparcie Unii Europejskiej dla Ukrainy, w tym przez szkolenie ukraińskich żołnierzy w ramach unijnej misji EUMAM i finansowanie zakupów amunicji dla Ukrainy.

Andrzej Duda w CNN: Polska gotowa przekazać Ukrainie swoje MiG-i >>>

- Ustaliliśmy, że skala i szybkość wsparcia militarnego powinny być utrzymane - powiedział szef MON dziennikarzom po spotkaniu. Dodał, że poruszono także "temat naszej solidarności, jeśli chodzi o refundację" za sprzęt przekazywany przez kraje Unii Ukrainie. - To niezwykle ważne, żeby skala tej refundacji była ściśle ustalona, to niewątpliwie zachęca państwa UE do dokonywania donacji na rzecz Ukrainy - powiedział.

Negocjacje w sprawie części zamiennych do Leopardów

Ministrowie rozmawiali także o "usunięciu barier przemysłowych" dla utrzymania sprawności czołgów przekazywanych Ukrainie, o czym Błaszczak rozmawiał również ze swym niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem. Przypomniał, że chodzi o utworzenie w Bumarze Gliwice hubu, który zajmowałby się naprawami i serwisem czołgów Leopard 2A4 - jednego z dwóch typów Leopardów przekazywanych Ukrainie.

- Na ten temat rozmawiałem także z ministrami obrony państw, które uczestniczą w koalicji donatorów czołgów Leopard - powiedział minister obrony narodowej. Przekazał, że o potrzebie zapewnienia części zamiennych rozmawiał z minister obrony Hiszpanii Margaritą Robles Fernandez. Hiszpania jest wśród państw, które zapowiedziały wsparcie Ukrainy Leopardami 2A4.

Czołg Leopard 2PAP - Adam Ziemienowicz

Wyraził przekonanie, że ponieważ produkcja części zamiennych do wariantu 2A4 została wstrzymana przed 20 laty, należałoby ją wznowić. - Prowadzimy dialog ze stroną niemiecką, również z przemysłem niemieckim - powiedział Mariusz Błaszczak.

- Jest to ważne, bo chcemy stworzyć hub, w którym czołgi Leopard przekazane na Ukrainę, będą serwisowane i naprawiane. A żeby ten hub mógł pracować potrzebne są części zamienne. A więc jesteśmy w kontakcie, prowadzimy dialog i mam nadzieję, że ten proces zakończy się sukcesem - mówił.

Rozmowy na temat nowej inicjatywy przekazania Ukrainie amunicji

Ministrowie omówili także szkolenie ukraińskich żołnierzy przez unijną misję EUMAM Ukraine (European Union Military Assistance Mission). W tej sesji informację przedstawił dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej generał dywizji Piotr Trytek, stojący na czele Combined Arms Training Command (CAT-C) - ulokowanego w Żaganiu jednego z dwóch dowództw operacyjnych tej misji.

- Podziękowałem za zaangażowanie, zarówno żołnierzy Wojska Polskiego, jak i oficerów i żołnierzy z 12 państw, które wspólnie szkolą Ukraińców w umiejętności posługiwania się czołgami Leopard - powiedział Błaszczak.

- Rozmawialiśmy na temat nowej inicjatywy wspólnego zamówienia i przekazania Ukrainie amunicji - powiedział. Zaznaczył, że chodzi nie tylko o amunicję zachodnich kalibrów - czołgową 120 i artyleryjską 155 mm, ale także o pociski 152 mm stosowane w broni wywodzącej się z ZSRR.

Thierry Breton "w niedługim czasie odwiedzi Polskę"

Szef MON zaznaczył, że ministrowie zwrócili uwagę, by ta nowa forma pomocy "nie odbywała się kosztem zwrotu nakładów poniesionych przez państwa na rzecz unijnych form wsparcia" Ukrainy.

Poinformował, że Polskę ma odwiedzić unijny komisarz rynku wewnętrznego, który odpowiada także za przemysł obronny. - Rozmawialiśmy również w kontekście dofinansowania przemysłu zbrojeniowego. Umówiłem się z komisarzem Thierrym Bretonem, że w niedługim czasie odwiedzi Polskę i razem będziemy rozmawiać z polskim przemysłem zbrojeniowym na temat wykorzystania unijnego wsparcia dla wzmocnienia polskiego przemysłu zbrojeniowego w kontekście produkcji amunicji - powiedział.

Pytany, czy ministrowie deklarowali moce produkcyjne przemysłów zbrojeniowych swoich krajów, szef MON powiedział, że przez lata te moce w europejskim przemyśle zbrojeniowym były zmniejszane i dlatego Polska, by w krótkim czasie uzupełnić swoje zasoby, zwróciła się do USA i Korei Południowej. Błaszczak zaznaczył, że "jesteśmy właśnie świadkami procesu rozwijania europejskiego przemysłu zbrojeniowego".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości