Świat

Czołgi kontra "męczennicy". W Egipcie znów polała się krew

Świat


Tysiące zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego demonstrowały po piątkowych modłach w Kairze i innych miastach Egiptu. W Aleksandrii zginął co najmniej jeden uczestnik demonstracji, kilkunastu zostało rannych w starciach przeciwników i zwolenników władzy wojskowych.

Trwały one przez kilka godzin wokół meczetu Kaeda Ibrahima w centrum miasta. Poszły w ruch kamienie, słychać było wystrzały z broni myśliwskiej. Policja starała się rozdzielić walczących.

"Wolność albo śmierć"

W Kairze, niemal w miesiąc po krwawej rozprawie ze zwolennikami Mursiego 14 sierpnia, tysiące demonstrantów ruszyły w kierunku placu Rabaa al-Adawija, który wcześniej obsadzili uzbrojeni żołnierze w hełmach. Zanim z trzech różnych punktów stolicy Egiptu ruszyły pochody w stronę tradycyjnych miejsc demonstracji politycznych w dzielnicy Mohandesin, m.in. meczetu Mustafy Mahmuda, prowadzące do nich ulice zostały zablokowane przez czołgi. Wojsko nie dopuściło też demonstrantów do słynnego kairskiego placu Tahrir w śródmieściu. Piątkowe demonstracje islamistów w różnych punktach Kairu przebiegały pod hasłami: "Lojalni wobec krwi naszych męczenników", "Odzyskamy nasze prawa albo umrzemy jak oni", "Precz z władzą wojskowych".

Miesięcznica popleczników prezydenta

Demonstrowano także pod pałacem prezydenckim, gdzie zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego skandowali: "Precz z policją", "Precz z wojskiem", ale żołnierze, którzy otaczali pałac kordonem, nie reagowali na okrzyki. Na północy kraju, w miastach Mahalla i Tanta w Delcie Nilu, wojsko rozpraszało z użyciem gazów łzawiących demonstracje zorganizowane przez Braci Muzułmańskich. Wezwali oni do nowych protestów w sobotę, gdy upływa miesiąc od krwawej rozprawy wojska i policji ze zwolennikami prezydenta Mursiego. Śmierć poniosło wówczas co najmniej tysiąc osób. Wobec napięcia utrzymującego się w kraju rząd przedłużył w czwartek o dwa miesiące stan wyjątkowy w Egipcie i godzinę policyjną w 14 z 27 prowincji Egiptu. Obowiązuje ona od wieczora we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem tradycyjnego dnia modłów - piątku.

Autor: łuk//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: