TVN24 | Świat

Czeskie myśliwce będą chronić niebo sąsiadów

TVN24 | Świat

Autor:
momo/dap
Źródło:
PAP
Myśliwce Gripen i F-16 (wideo archiwalne)
Myśliwce Gripen i F-16 (wideo archiwalne)NATO Channel
wideo 2/4
NATO ChannelMyśliwce Gripen i F-16 mogą zostać zakupione przez Bułgarów

Od września czeskie myśliwce będą ochraniać przestrzeń powietrzną sąsiedniej Słowacji - poinformowało Ministerstwo Obrony Czech. O misji czeskich sił powietrznych, która ma trwać do końca 2023 roku, zdecydował w środę rząd w Pradze. Słowackie niebo mają chronić także polskie myśliwce.

Szczegóły dotyczące misji myśliwców Gripen zostaną określone we wspólnej deklaracji Czech, Słowacji i Polski - zapowiedziało czeskie ministerstwo obrony. Jej projekt już jest gotowy - poinformowała szefowa resortu Jana Czernochova.

Czechy zostały w czerwcu poproszone o lotnicze wsparcie przez słowackiego ministra obrony Jaroslava Nad'a. Pomoc w imieniu Polski zadeklarował pod koniec kwietnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Myśliwiec Gripenshutterstock

Problem z zaopatrzeniem w myśliwce

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Słowacja rozpoczęła przygotowania do wcześniejszego niż pierwotnie planowano wycofania myśliwców MiG-29 produkcji rosyjskiej, które serwisowane były dotąd przez rosyjskie firmy.

Jednocześnie opóźniła się dostawa zakontraktowanych przez Słowację amerykańskich myśliwców F-16. Pierwotnie oczekiwano, że pierwsze maszyny zostaną dostarczone jeszcze w tym roku, a kolejne w roku przyszłym. Ostatecznie F-16 będą dostępne dwa lata później.

Myśliwce F-16Konwicki Marcin / Shutterstock
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości