Czeski resort zdrowia prostuje i przeprasza za słowa ministra w sprawie aborcji

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
Respekt.cz, PAP, idnes.cz
Podziemie aborcyjneTVN24
wideo 2/4
TVN24Podziemie aborcyjne

W listopadzie minister zdrowia Czech Jan Blatny stwierdził, że lekarzowi, który przeprowadzi aborcję na przykład u Polki, grozi kara więzienia. Interpretacji tej zaprzecza czeskie Ministerstwo Zdrowia. W czwartek oświadczyło, że obywatelki Unii Europejskiej mogą dokonać w Czechach aborcji.

Jak informował w grudniu tego roku czeski Respekt, premier Andrej Babisz zgodził się z poglądem, że prawo Unii Europejskiej zezwala na aborcję u obcokrajowców w takim samym zakresie jak u obywatelek Czech, czyli do 12. tygodnia ciąży.

Jednak, jak podaje Respekt, o wyjaśnienia w tej sprawie poprosił minister zdrowia Jan Blatny. Czeski tytuł cytuje fragment listu Blatnego, w którym minister stwierdza, że "aborcja dokonana w sposób inny niż dozwolony w ustawie jest przestępstwem". Szef resortu zdrowia powołał się na przepisy pochodzące z 1986 roku, które zakazywały dokonywania aborcji u kobiet niemieszkających w Czechosłowacji, za co groziła kara do pięciu lat pozbawienia wolności i nawet do ośmiu w przypadku pacjentów niepełnoletnich.

Ministerstwo Zdrowia przeprasza

Ministerstwo Zdrowia oświadczyło w czwartek na swojej stronie internetowej, że te informacje były nieprawdziwe i niezgodne z prawem. Podkreślono, że w tej kwestii obowiązują przepisy z 2016 roku. "Jasny wniosek jest taki, że obywatele Unii Europejskiej mogą legalnie poddać się aborcji w Czechach. Nawet jeśli przyjechali do naszego kraju tylko w tym celu i spędzili tu tylko kilka dni" - czytamy na stronie czeskiego resortu zdrowia.

"Ministerstwo zdrowia przeprasza za błąd" - dodano.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Czeszki mogą dokonać aborcji do 12. tygodnia ciąży

Ostatnie dostępne statystyki, dotyczące 2016 roku, mówią o zarejestrowaniu w Czechach 1773 aborcji dokonanych u cudzoziemek, co stanowiło około 5 procent wszystkich aborcji przeprowadzonych w tym kraju.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Czeszki mogą dokonać aborcji do 12. tygodnia ciąży. Potrzebny jest pisemny wniosek kobiety w tej sprawie, który może zostać wycofany w każdej chwili przed rozpoczęciem zabiegu. Lekarz może też zdecydować o przerwaniu ciąży, gdy zagrożone jest zdrowie kobiety lub zdrowy rozwój płodu. W takim przypadku kobieta musi wyrazić zgodę na zabieg.

Autor:asty/kab

Źródło: Respekt.cz, PAP, idnes.cz

Źródło zdjęcia głównego: TVN24