Świat

Czesi już płacą za wizyty u lekarza

Świat


Od początku nowego roku Czesi muszą płacić za wizyty u lekarza i pobyt w szpitalu. To efekt zmian w systemie służby zdrowia, które mają na celu uzdrowienie finansów publicznych.

Opłata za wizytę w wysokości 30 koron (równowartość 4 zł) będzie pobierana u lekarza pierwszego kontaktu, pediatry, ginekologa, specjalisty, dentysty, psychologa czy logopedy.

Za zgłoszenie się na pogotowie pacjenci zapłacą 90 koron (ok. 12 zł), za dzień pobytu w szpitalu - 60 koron (nieco ponad 8 zł). Płatne będzie także wydanie recepty, które będzie kosztowało 30 koron (4 zł). Na jednej recepcie będą mogły się znaleźć maksymalnie dwa leki.

Z opłat zwolnieni są najubożsi, dzieci z domów dziecka i osoby, którym przymusowo nakazano leczenie.

Ustalono roczny limit tego rodzaju opłat na wysokości 5 tysięcy koron. Wlicza się do tego opłaty za wizyty lekarskie i wydanie recept oraz ewentualną dopłatę do droższego wariantu leku. Po przekroczeniu limitu ubezpieczalnia zwróci pacjentom uiszczone kwoty.

Co jeszcze zmieniła reforma? Zniosła niektóre przywileje socjalne, inne obniżyła, zmieniła także sposób udzielania zwolnień lekarskich oraz urlopów macierzyńskich. Na przykład osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim przez pierwsze trzy dni choroby nie będą otrzymywać zasiłku chorobowego.


Źródło: PAP, tvn24.pl