Czesi będą leczyć się marihuaną

Świat

Aktualizacja:
sxc.huZ przepisu lekarza?

W Czechach marihuana będzie uprawiana pod okiem władz. Narkotyk wkrótce zniknie z listy substancji zakazanych i trafi do spisu leków. Taką decyzję podjęli rządowi eksperci.

Czeskie ministerstwo zdrowia do końca roku chce zakończyć prace nad nowelizacją prawa o narkotykach.

Przewiduje się, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, nowe zasady dotyczące upraw marihuany w Czechach i dystrybucji pochodzących z niej leków mogłyby obowiązywać już od połowy 2012 roku.

W walce z rakiem i AIDS

Czescy eksperci, pracujący w rządowym zespole do spraw legalizacji marihuany w celach leczniczych, zaproponowali, by narkotyk ten można było uprawiać, ale tylko pod nadzorem władz.

Według zaleceń ekspertów, czeskie firmy ubiegające się o założenie hodowli tych roślin będą musiały wystąpić o specjalne pozwolenie i spełnić szereg warunków, przede wszystkim dotyczących jakości.

Kontroli ma podlegać dystrybucja leków zawierających ekstrakty z narkotyku. Rozważa się stworzenie elektronicznego systemu wydawania recept. Leki wytwarzane z marihuany mają pomóc chorym na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, raka oraz AIDS.

Liberalni

Czechy należą do krajów o najbardziej liberalnym w Europie stosunku do narkotyków.

Od stycznia 2010 roku - zgodnie z czeskim prawem - posiadanie małych ilości środków odurzających - m.in. zaliczanej do grupy "narkotyków miękkich" marihuany - choć wciąż nielegalne, nie jest karane.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu