Świat

Czescy komuniści przeciw tarczy antyrakietowej

Świat

TVN24Większość Czechów nie chce tarczy w swoim kraju

Młodzi komuniści w Czechach zebrali niemal 150 tys. podpisów pod petycją przeciw rozmieszczeniu w tym kraju elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej - poinformował szef czeskiej młodzieżówki komunistycznej (KSM) Milan Krajcza

KSM chce przedłożyć petycję z podpisami w niższej izbie parlamentu w połowie stycznia, kiedy posłowie zbiorą się na pierwsze w tym roku posiedzenie. Już w zeszłym roku roku działacze KSM zebrali 111 tys. podpisów pod inna petycją, wzywającą do przeprowadzenia referendum w sprawie tarczy.

Na ich nieszczęście, Izba Poselska odrzuciła w październiku zgłoszony przez opozycyjnych socjaldemokratów (CSSD) projekt ustawy o powszechnym referendum, a bez niej niemożliwe jest rozstrzygnięcie w tym trybie sprawy udziału Czech w tarczy antyrakietowej.

Czechy a tarcza

Choć rząd popiera wybudowanie na terenie Czech radaru, wchodzącego w skład systemu tarczy antyrakietowej, to większość mieszkańców kraju jest przeciwna temu pomysłowi. Wypowiadają się oni w tej kwestii podczas spontanicznie organizowanych lokalnych referendów i sondaży, które jednak nie są dla rządu zobowiązujące.

Tarcza antyrakietowa w Europie

Globalna tarcza przeciwrakietowa ma chronić USA i ich sojuszników przed atakiem państw nieprzewidywalnych, na przykład Iranu. Amerykanie chcą w Czechach wybudować wchodzący w skład tarczy radar zdolny wykrywać nadlatujące rakiety balistyczne, a w Polsce rozmieścić bazę pocisków przechwytujących.

Do wielkich przeciwników tarczy należy Rosja, która uważa, że amerykańska instalacja zachwieje równowagą sił w Europie. Część specjalistów uważa, że tarcza antyrakietowa w ogóle straciła rację bytu po tym, jak raport agencji wywiadowczych USA stwierdził, że co najmniej od kilku lat program atomowy Teheranu nie ma charakteru wojskowego.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24