Czechy wzmacniają służby wywiadowcze. Po zamachach w Paryżu

Siedziba BIS - czeskich służb specjalnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzneCC BY-SA 3.0 | ŠJů

Czeski Senat uchwalił zaproponowaną przez rząd nowelizację ustawy o służbach wywiadowczych, zwiększającą ich uprawnienia w dziedzinie kontroli łączności elektronicznej oraz dostępu do informacji posiadanych przez władze skarbowe.

Nowelizacja, którą Izba Poselska przyjęła jeszcze na początku lipca, wejdzie w życie po jej podpisaniu przez prezydenta Milosza Zemana.

Łatwiejsza identyfikacja

Za uchwaleniem zaproponowanych przez rząd zmian głosowało 40 senatorów, ośmiu było przeciw, a 21 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją przy wykonywaniu konkretnego zadania tajne służby będą miały prawo występować do operatorów telekomunikacyjnych o informacje na temat ich klientów. Pozwoli to na identyfikowanie właścicieli aparatów telefonicznych bądź też numeru telefonicznego uczestnika rozmowy. Obecnie przy prowadzeniu podsłuchu czeskie służby wywiadowcze mają do dyspozycji tylko treść rozmowy oraz numer telefoniczny, pod który dzwoniono.

Nowelizacja umożliwi również tajnym służbom żądanie od administracji skarbowej informacji o charakterze podatkowym - ale tylko wtedy, jeśli nie zakłóciłoby to sprawnego ściągania podatków. Obecny stan prawny zezwala wyłącznie na przepływ informacji od służb wywiadowczych do urzędów skarbowych.

Zmiany po zamachach w Paryżu

Z ustawy usunięto ponadto zastrzeżenie, że dane objęte tajemnicą bankową mogą być udostępniane służbom wywiadowczym tylko w przypadku dochodzeń dotyczących finansowania terroryzmu. Obowiązuje jednak nadal wymóg zgody sędziego na przekazanie takich danych.

Czeski centrolewicowy rząd wystąpił z projektem zmian w ustawie o służbach wywiadowczych po zamachach terrorystycznych dokonanych w styczniu przez islamistów w Paryżu. Argumentował również, że nowelizacja poprawi warunki walki z korupcją oraz nielegalnym wywieraniem wpływu na działalność instytucji państwowych lub powiązanych z państwem.

Autor: mm/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 | ŠJů