Czechy: Traktat lizboński zgodny z konstytucją

Aktualizacja:
 
ArchiwumCzesi zrobili krok w stronę ratyfikacji Traktatu

Czeski Trybunał Konstytucyjny uznał, że Traktat Lizboński jest zgodny z czeską konstytucją. Otwiera to drogę do procesu ratyfikacji tego dokumentu.

Republika Czeska, która 1 stycznia obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej, jest jedynym państwem UE, gdzie nie rozpoczęto jeszcze procesu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, który ustanawia nowe ramy prawne Unii. Parlament czeski musiał czekać z ratyfikować dokumentu, na orzeczenie Trybunału.

Obserwatorzy spodziewali się pozytywnego werdyktu Trybunału. Teraz wydaje się, że głosowanie w parlamencie będzie czystą formalnością, gdyż eurosceptycy z Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) stracili większość konstytucyjną w Senacie i nie mogą już blokować jego przyjęcia.

Potem traktat powinien zostać podpisany przez prezydenta, który oświadczył w poniedziałek, że być może tego nie uczyni, jeśli wcześniej Irlandia nie wycofa swego sprzeciwu wobec tego dokumentu.

Co zrobi Irlandia?

Irlandzki minister ds. europejskich Dick Roche powiedział we wtorek w Pradze czeskiej agencji CTK, że ponowne referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego w Irlandii, która odrzuciła ten unijny dokument, jest nieuniknione.

Podkreślił, że referendum odbędzie się po skrupulatnych negocjacjach z Unią Europejską, mających na celu rozwianie obaw Irlandczyków przed Traktatem.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum

Pozostałe wiadomości