TVN24 | Świat

Czeski minister miał jechać do Moskwy po szczepionkę. Już nieaktualne

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych oraz pełniący obowiązki szefa MSZ Czech Jan Hamaczek poinformował, że rząd zrezygnował z rozmów z Rosją na temat zakupu szczepionki przeciw COVID-19 Sputnik V. Stwierdził, że obecnie należy skoncentrować się na szczepionkach certyfikowanych przez Europejską Agencję Leków.

Zdaniem wicepremiera Czech Jana Hamaczka rosyjska szczepionka przestała być tematem negocjacji w świetle aktualnych wydarzeń na linii Praga - Moskwa i Sputnik V nie będzie w Czechach wykorzystywany. Podobnie ocenił sytuację były minister zdrowia, doradca prezydenta Milosza Zemana, Roman Prymula.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Hamaczek przekazał, że obecnie jedyną drogą dla Czech jest skupienie się na szczepionkach, które przeszły weryfikację Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wcześniej w poniedziałek minister zdrowia Petr Arenberger powiedział po posiedzeniu rządu, że jego resort zwrócił się do Rosjan o całą dokumentację, która jest potrzebna do ewentualnego wydania zezwolenia do stosowania szczepionki w Czechach, ale do tej pory nic nie otrzymał.

Plany wyjazdu Hamaczka do Moskwy "zasłoną dymną"

Hamaczek w zeszłym tygodniu zakomunikował, że zamierza w poniedziałek wybrać się do Moskwy, żeby wynegocjować dostawy rosyjskiej szczepionki na wypadek wydania przez EMA zgody na stosowanie tego specyfiku w krajach UE. Komentatorzy krytykowali ideę wyjazdu do Moskwy w sytuacji rosnącego napięcia wokół Ukrainy. Zwracano uwagę, że podróż jest podejmowana w chwili, gdy z rządu odeszło dwóch przeciwników rosyjskiej szczepionki: minister zdrowia Jan Blatny i minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek. W piątek na podróż wicepremiera do Moskwy nie zgodził się premier Andrej Babisz.

Po wydaleniu 20 czeskich dyplomatów z Moskwy Hamaczek powiedział, że jego plany podróży do Moskwy od początku były "zasłoną dymną". Miały pozwolić na przyjazd do Pragi ambasadora Czech w Rosji i poinformowanie go w tajemnicy o planach wydalenia rosyjskich dyplomatów. Dodał, że jego wyjaśnienia zaakceptowali posłowie z komisji zagranicznej Izby Poselskiej.

Babisz, pytany o wyjaśnienia Hamaczka, stwierdził, że nic o tym nie wie i powtórzył, że zakazał wicepremierowi wyjazdu do Moskwy.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: