Czechy przywracają kontrole na granicy ze Słowacją. "To, przez co przechodzimy w tym roku, jest bezprecedensowe"

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP, Reuters
Migranci z Bliskiego Wschodu zmierzają do Europy. Wideo archiwalne
Migranci z Bliskiego Wschodu zmierzają do Europy. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveMigranci z Bliskiego Wschodu zmierzają do Europy. Wideo archiwalne

Czeski rząd podjął w poniedziałek wieczorem decyzję o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Powodem takiej decyzji jest drastyczny względem zeszłego roku wzrost liczby migrantów nielegalnie przekraczających granicę. Kontrole zostaną wprowadzone o północy ze środy na czwartek.

O decyzji rządu poinformował w poniedziałek późnym wieczorem premier Petr Fiala. W pierwszej fazie kontrole zostaną przywrócone na dziesięć dni. Ten czas, zdaniem wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Vita Rakuszana zostanie wykorzystany na negocjacje ze stroną słowacką.

Od początku czerwca do początku minionego tygodnia Czesi zatrzymali prawie 9500 migrantów. W całym ubiegłym roku było ich 1330. Od początku 2022 roku już 11 tysięcy. - To, przez co przechodzimy w tym roku, jest bezprecedensowe - powiedział Rakuszan.

Cudzoziemcy, pochodzący głównie z Syrii, wykorzystują Czechy jako kraj tranzytowy. - Zdecydowana większość migrantów kieruje się w stronę Niemiec. To wzbudziło niepokój także po niemieckiej stronie granicy - dodał szef czeskiego MSW.

Fiala ma nadzieję, że uda się zniechęcić migrantów do korzystania z trasy przez Czechy. Praga przygotowuje też nowelizację kodeksu karnego, która znacznie zwiększyłaby kary za przemyt ludzi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości