TVN24 | Świat

Prezydent Czech opuścił intensywną terapię. Powiedział, co obecnie jest "tematem numer jeden"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP, Reuters
Prezydent Czech trafił do szpitala w październiku
Prezydent Czech trafił do szpitala w październiku
wideo 2/2
Prezydent Czech Milosz Zeman w szpitalu

Prezydent Czech Milosz Zeman, który w czwartek opuścił oddział intensywnej terapii szpitala wojskowego w Pradze, powiedział w piątkowym wywiadzie, że powołanie lidera opozycji Petra Fialę na nowego premiera kraju jest obecnie "tematem numer jeden". Czeski prezydent przekazał również, że czuje się dobrze i jest gotowy dokończyć kadencję.

Milosz Zeman trafił na oddziału intensywnej opieki medycznej Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze (UVN) 10 października tego roku. Zdaniem Kancelarii Prezydenta przyjęcie do szpitala było wcześniej zaplanowane. Prezydent ma problemy z wątrobą, cierpi na cukrzycę i związaną z nią neuropatią. W czwartek poinformowało, że 77-letni Zeman opuścił intensywną terapię.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W piątek prezydent udzielił pierwszego wywiadu od czasu, gdy trafił do szpitala. Zapewnił, że czuje się dobrze i jest gotowy, by dokończyć swą kadencje, trwającą do 2023 roku. Zwrócił uwagę, że nie pali papierosów od miesiąca. - Nie mówię, że to wytrzymam, ale miesiąc to dość długi czas - powiedział Zeman.

Było to również pierwsze wystąpienie Zemana od czasu wyborów parlamentarnych, które odbywały się w Czechach 8 i 9 października. Prezydent stwierdził, że zapoznał się z programami wszystkich partii politycznych i ma zamiar spotkać się z liderami wszystkich ugrupowań, które dostały się do nowej Izby Poselskiej. Zapewnił, że nie widzi przeszkód, by powołać lidera opozycyjnej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petra Fialę na nowego premiera kraju. - W tym momencie temat numer jeden jest powołanie Petra Fiali na premiera. W tym celu należy podjąć kilka działań – powiedział

Zdaniem Zemana, mianowanie nowego szefa rządu nie będzie problemem, gdyż "Andrej Babisz nie jest zainteresowany, żeby zostać premierem, ponieważ nikt nie chce z nim negocjować". Babisz po rozmowie z prezydentem i po jego wywiadzie powiedział dziennikarzom, że Zeman funkcjonuje normalnie, mówi normalnie. Przywołał też ocenę autora wywiadu, który po rozmowie stwierdził, że był to "stary prezydent Zeman".

Milos ZemanMichal Krumphanzl/CTK/PAP

Zeman przed wyborem nowego premiera

Liderzy pięciu ugrupowań politycznych, które w wyborach do Izby Poselskiej 8 i 9 października zdobyły większość 108 mandatów startując w nich jako dwie koalicje: SPOLU i PIRSTAN, potwierdzili gotowość do podpisania umowy koalicyjnej. Wynegocjowany program rządu i jego strukturę muszą jeszcze zaakceptować kierownicze gremia poszczególnych partii, ale przyjmuje się, że umowa koalicyjna będzie podpisana w poniedziałek o godzinie 11, a zatem w rekordowo krótkim czasie od ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych.

Zeman po opuszczeniu OIOM będzie mógł spotkać się z premierem Andrejem Babiszem, którego rząd kończy funkcjonowanie oraz z Petrem Fialą. Politycy zapowiadali swoje spotkanie z prezydentem po zakończeniu leczenia prezydenta na oddziele intensywnej terapii. W przyszłym tygodniu prezydent musi, zgodnie z konstytucją, przyjąć dymisję urzędującego premiera i powierzyć mu wykonywanie obowiązków do czasu utworzenia nowego gabinetu. Następnie musi powierzyć jednemu z polityków misję utworzenia nowego rządu.

Zmiana w leczeniu prezydenta i podjęcie przez niego obowiązków głowy państwa, będzie oznaczać także, że planowane na przyszły tydzień posiedzenie Senatu dotyczące ewentualnego czasowego lub trwałego pozbawienia Zemana urzędu będzie bezprzedmiotowe.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Michal Krumphanzl/CTK/PAP