Pożar w domu dla niepełnosprawnych. Nie żyje 8 osób

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, Reuters

W pożarze, do którego doszło w niedzielę nad ranem w domu dla osób z niepełnosprawnością umysłową w Vejprtach na północnym zachodzie Czech, zginęło osiem osób, a 30 odniosło obrażenia. Jak podaje Reuters, tragedia w Vejprtach to pod względem liczby ofiar jeden z największych pożarów w historii Republiki Czeskiej.

Początkowo lokalna straż pożarna informowała, że do pożaru doszło w domu seniora, ale burmistrz miasta Jitka Gavdunova wyjaśniła, że palił się ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ogień i dym pojawił się przed godziną 5 rano i zajął trzy pomieszczenia.

Rzecznik pogotowia ratunkowego Prokop Volenik poinformował, że trzy osoby odniosły ciężkie obrażenia. Dwie z nich mają oznaki zatrucia się dymem.

Kondolencje od premiera

"Okropna tragedia w Vejprtach, bardzo mi przykro i chciałbym wyrazić moje najgłębsze kondolencje." - napisał na Twitterze premier Czech Andrej Babisz. Jak podał, jest w kontakcie ze służbami, które "robią wszystko, co w ich mocy".

W gaszeniu ognia uczestniczyło siedem zastępów straży z Czech i dwa zastępy straży z sąsiednich Niemiec.

Jeden z najtragiczniejszych pożarów w historii

Kierownik miejskiego ośrodka pomocy społecznej w Vejprtach Viktor Kolaczek poinformował czeską agencję CTK, że ocaleni z pożaru zostali przewiezieni do pobliskich placówek.

Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana. Kolaczek powiedział CTK, że budynek nie sprawia wrażenia uszkodzonego, ponieważ ogień udało się szybko ugasić. Jego zdaniem najwięcej osób udusiło się dymem.

Jak podaje Reuters, tragedia w Vejprtach to pod względem liczby ofiar jeden z największych pożarów w historii istniejącej od 1993 roku Republiki Czeskiej.

W 2010 roku w pożarze opuszczonego budynku w Pradze, w którym przebywali bezdomni, zginęło dziewięć osób. W 1995 roku pożar hotelu w stolicy Czech spowodował śmierć ośmiu osób.

Do tragicznego pożaru doszło w Vejprtach na północnym zachodzie CzechGoogle Maps

Źródło: PAP, Reuters

Autor:pp/kg