Świat

Polscy górnicy wyłowili z Wełtawy tonącego aktora. "Nie było ani chwili wahania"

Świat


Zmarł czeski aktor Jan Triska, którego w sobotę wyłowili z Wełtawy dwaj Polacy. Bez chwili wahania skoczyli do rzeki, wyciągnęli tonącego i rozpoczęli resuscytację. Wówczas udało się przywrócić mężczyźnie oddech i krążenie.

Czecha wyłowili z rzeki dwaj inżynierowie górniczy z kopalni Rydułtowy (część rybnickiej kopalni ROW): Jarosław Ruda i Jarosław Jasita. Wszystko wydarzyło się podczas weekendowej wycieczki do Pragi, kiedy płynęli statkiem po Wełtawie.

W pewnej chwili zobaczyli w wodzie ciało człowieka, wskoczyli do rzeki, a później rozpoczęli reanimację wciągniętego na pokład, nieprzytomnego mężczyzny.

- Było dla nas bez znaczenia, kto jest w wodzie i kogo ratujemy. Z wzorców zachowania, które nabyliśmy kiedyś jako ratownicy, nigdy się nie wyrasta. To jest w człowieku - mówił w poniedziałek dziennikarzom w Katowicach Jarosław Jasita, relacjonując sobotnią akcję w czeskiej stolicy.

"W górnictwie pracują prawdziwi mężczyźni"

Inżynierom gratulowali w poniedziałek ich postawy prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

- W górnictwie pracują prawdziwi mężczyźni - skomentował wiceszef resortu energii.

- Bohaterowie są nie tylko na kartach historii, ale także wśród nas. Panowie, jesteście bohaterami - podkreślał prezes PGG. Obaj inżynierowie byli w przeszłości między innymi ratownikami wodnymi.

Ciało mężczyzny w wodzie

W sobotę po południu ciało mężczyzny unosiło się na wodzie w pobliżu słynnego Mostu Karola w Pradze. Jarosław Ruda - jak mówił w poniedziałek - od razu chciał skoczyć na pomoc.

- Z mojej strony w ogóle nie było ani chwili wahania, wręcz chciałem skakać od razu, z pierwszego piętra statku - relacjonował. Interwencji sprzeciwiała się jednak obsługa łodzi wycieczkowej. W tej sytuacji Ruda poszedł po zgodę do kapitana. - Powiedziałem, że tam jest człowiek, że trzeba go za wszelką cenę ratować, że chcę skoczyć. Reakcję kapitana odebrałem jako przyzwolenie na działanie - dodał.

Chwilę później obaj polscy turyści wskoczyli do wody, której temperatura nie przekraczała 10 stopni Celsjusza. Po wciągnięciu mężczyzny na pokład rozpoczęli resuscytację - masaż serca i sztuczne oddychanie.

- Po jakichś pięciu minutach zauważyłem, że ten pan zaczyna mieć jakieś reakcje, oznaki życia zostały przywrócone (...). Akcja reanimacyjna trwała około 10-15 minut. Prowadziliśmy ją do momentu, kiedy mężczyzna odzyskał oddech i krążenie tak, że był pełny sukces, były czynności życiowe - powiedział Jarosław Ruda. Karetka pogotowia zabrała pacjenta do szpitala.

Mężczyzna zmarł

W poniedziałek czeski aktor zmarł.

- Przykro nam, że teraz nie żyje, natomiast duma nas rozpierała, że nam się udało go uratować, bo przywróciliśmy mu funkcje życiowe (...). Dla nas priorytetem było przywrócenie tego pana do grona żywych - powiedział Jarosław Ruda. Podziękowaniem dla ratowników były oklaski kilkuset osób, obserwujących akcję z Mostu Karola.

Jarosław Jasina ubolewał, że mężczyzna musiał długo czekać na ratunek. - Mijało go kilka łodzi, w ogóle nie reagując; bolało nas to - mówił, oceniając, że również obsługa statku nie podjęła skutecznych działań, by uratować mężczyznę. Po akcji inżynierowie kontynuowali zwiedzanie Pragi.

Dopiero następnego dnia bohaterowie dowiedzieli się z mediów, że wyłowiony przez nich z rzeki mężczyzna to 80-letni znany czeski aktor Jan Triska, na stałe mieszkający od lat w Stanach Zjednoczonych. W poniedziałek czeskie media poinformowały o jego śmierci w szpitalu. Prasa spekulowała, czy aktor spadł z mostu, czy też wykonał samobójczy skok do rzeki.

Urodzony w 1936 roku Jan Triska był nazywany czeskim Marlonem Brando. Od lat 60. ubiegłego wieku grał w licznych produkcjach hollywoodzkich - w USA wystąpił w 44 filmach fabularnych.

Grał między innymi w produkcjach Milosza Formana "Ragtime" i "The People vs. Larry Flynt". Wkrótce miał rozpocząć zdjęcia do kolejnego filmu w Pradze.

Autor: pk/tr / Źródło: PAP