TVN24 | Świat

Czechy otwierają granice z sąsiadami. Wyjątkiem Polska

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
Reuters, PAP

W piątek w południe Czechy zniosą ograniczenia dotyczące podróży do Austrii, Niemiec i Węgier - podała czeska agencja CTK cytując premiera Andreja Babisza. Dotyczy to także przyjazdów z tych państw. Dzień wcześniej wspólną granicę otworzyli Czesi i Słowacy.

"Rząd właśnie postanowił, że dziś, o godzinie 12., otworzymy granice z Austrią, Niemcami, a nawet Węgrami, nawet jeśli z nimi bezpośrednio nie sąsiadujemy. W drodze do tych krajów i z powrotem nie wymagamy od naszych obywateli żadnych testów ani kwarantanny" - podał w piątkowym wpisie na Twitterze szef czeskiego rządu.

Jeszcze w czwartek Andrej Babisz, cytowany przez agencję Reutera, mówił podczas pobytu w Karłowych Warach, że chciałby, aby "ustalenia w sprawie otwarcia granic z Austrią, Niemcami i Węgrami zapadły jak najszybciej".

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Czechy otwierają w piątek granicę z kolejnymi krajami po ponownym otwarciu granicy ze Słowacją w czwartek w ciągu dnia. Pod koniec maja rząd w Pradze zezwolił ponadto, by Czesi, Słowacy i Węgrzy odwiedzali swoje kraje bez konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa i bez kwarantanny. Warunkiem był powrót do kraju przed upływem 48 godzin.

Strona słowacka otworzyła granicę dla Czechów w czwartek o północy.

CZYTAJ TAKŻE: Słowacja zniosła część obostrzeń i otwiera granicę z Czechami

Czeski rząd oświadczył wcześniej, że od 15 czerwca wprowadzi system dzielący kraje na "bezpieczne, ryzykowne i niebezpieczne" pod względem sytuacji epidemiologicznej. Słowacja, wraz z innymi krajami sąsiadującymi z Czechami (w tym Polską) i większością państw Europy Środkowej, została zaliczona do państw "bezpiecznych".

Odmrażanie gospodarki w Czechach TVN24

Przy podróżach do krajów i z krajów uznanych za "bezpieczne" pozytywne wyniki testów nie są wymagane, nie obowiązuje także dwutygodniowa kwarantanna. Słowacy w dalszym ciągu będą mieli zamknięte granice z państwami sąsiednimi, z wyjątkiem Czech.

W Czechach otwarte są już wszystkie sklepy, restauracje, bary, hotele, działają muzea, baseny i większość atrakcji turystycznych. W miejscach publicznych nadal należy utrzymywać odpowiedni dystans i zasłaniać twarz.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem w Czechach wynosi blisko 9,5 tysiąca, z powodu COVID-19 zmarło 326 osób.

Otwarta granica Węgier

- Obywatele Austrii, Czech, Słowacji i Węgier mogą od piątku jeździć bez ograniczeń między swoimi krajami – oświadczył w piątek dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku. - Ustaliliśmy, że dzięki skutecznej obronie przed pandemią od godz. 8 dziś rano umożliwiamy nawzajem swoim obywatelom przebywanie na terytorium innego kraju. Wpuszczamy bez ograniczeń na terytorium Węgier obywateli Austrii, Czech i Słowacji, i umożliwiamy Węgrom wyjazd bez ograniczeń do tych krajów – oświadczył. Dyplomata podkreślił ponadto, że oznacza to, iż już nie jest potrzebny negatywny wynik testu na koronawirusa i obowiązek kwarantanny, zniesiony został także 48-godziny limit czasu przebywania w tych krajach, wprowadzony 27 kwietnia.

Odmrażanie gospodarki na Węgrzech TVN24

- Szykujemy podobne porozumienia z innymi krajami – dodał Szijjarto, wymieniając w szczególności Niemcy, które są najważniejszym partnerem handlowym Węgier i gdzie pracuje wielu Węgrów, a także Chorwację.

Autor:tas/adso

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA