Czechy otrzymają od USA osiem śmigłowców

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP
Minister obrony Czech składa wizytę w Warszawie
TVN24Minister obrony Czech składa wizytę w Warszawie

Stany Zjednoczone przekażą Czechom osiem śmigłowców, w tym sześć szturmowych i dwa wielozadaniowe. Praga zapłaci tylko za modernizację maszyn i ich dostawę - poinformowała na Twitterze w nocy z czwartku na piątek ambasada USA w Pradze.

Przekazanie maszyn odbędzie się w ramach programu Excess Defense Articles (EDA), który pozwala na przekazywanie sojusznikom sprzętu wycofanego z eksploatacji w armii USA.

Śmigłowiec UH-1BlueBarronPhoto/Shutterstock

W 2019 roku Czechy zamówiły w USA osiem śmigłowców wielozadaniowych UH-1Y Venom i cztery śmigłowce szturmowe AH-1Z Viper, produkowane przez firmę Bell. Koncern rozpoczął produkcję pierwszego Vipera dla czeskiej armii w lutym br.

Śmigłowiec AH-1ZShutterstock

W sumie Czesi będą więc dysponować 20 amerykańskimi maszynami. Minister obrony Jana Czernochova uzgodniła dostawę ośmiu maszyn podczas wizyty w Waszyngtonie w kwietniu br. Jak poinformowała, do resortu obrony wpłynęło niedawno pismo zapowiadające realizację ustaleń.

W ramach programu EDA Czechy otrzymają sześć śmigłowców AH-1Z i dwa UH-1Y. Strona czeska zapłaci tylko za modernizację i transport maszyn - poinformowała amerykańska ambasada.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości