TVN24 | Świat

Zeman w szpitalu, co z nominacją premiera? Biuro prezydenta ma plan, służby sanitarne przeciwne

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Czech Milosz Zeman zostanie wypisany ze szpitala w sobotę i następnego dnia mianuje lidera centroprawicowej koalicji Petra Fialę na nowego premiera kraju - przekazało w piątek biuro czeskiej głowy państwa. Przeciwko ewentualnemu naruszeniu zasad kwarantanny przez prezydenta Czech protestują służby sanitarne. Zeman, który w czwartek opuścił szpital, tego samego dnia trafił do niego ponownie. Jest zakażony koronawirusem.

Prezydent Czech Milosz Zeman, który na własną prośbę w czwartek przed południem został wypisany ze szpitala w Pradze, trafił tam ponownie wieczorem tego samego dnia. Rzecznik Zemana Jirzi Ovczaczek potwierdził, że szef państwa miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Według mediów prezydent nie wykazywał objawów COVID-19. Już wcześniej przyjął dwie dawki szczepionki przeciw tej chorobie, a podczas pobytu w Centralnym Szpitalu Wojskowym (CVN), który rozpoczął się 10 października, dostał też trzecią dawkę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Biuro prezydenta Zemana poinformowało, że ma on opuścić szpital w sobotę. Zostanie przeniesiony do prezydenckiej rezydencji w Lanach na zachód od Pragi. Następnego dnia nominuje Petra Fialę na premiera Czech, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa - przekazano.

CVN w komunikacie wydanym również w piątek zapowiedział, nie podając konkretnego terminu, że prezydent będzie mógł zakończyć hospitalizację "w ciągu najbliższych dni".

Służby sanitarne protestują

Przeciwko ewentualnemu naruszeniu zasad kwarantanny przez Zemana zaprotestowały służby sanitarne. Szefowa czeskich służb higieniczno-sanitarnych Pavla Svrczinova powiedziała, że od kwarantanny nie ma i może być żadnych wyjątków.

Zaczyna się ona z chwilą stwierdzenia pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, a kończy po 14 dniach. Izolację może zakończyć lekarz prowadzący. Svrczinova uważa, że zastosowanie wyjątku wobec prezydenta byłoby niewłaściwym sygnałem dla opinii publicznej. Dodała, że nie wyobraża sobie ceremonii, podczas której prezydent osobiście mianowałby Fialę nowym premierem.

Odsunięcie w czasie mianowania nowego premiera, którym ma być przewodniczący prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Fiala, opóźniłoby także minowanie całego nowego centroprawicowego gabinetu. Do tego czasu decyzje w kraju podejmuje dotychczasowy gabinet Andreja Babisza, który nie ma poparcia wybranej na początku października Izby Poselskiej.

Milosz Zeman w szpitalu

10 października karetka przewiozła prezydenta do CVN w Pradze. Początkowo był na oddziale intensywnej opieki medycznej, następnie na oddziale rehabilitacyjnym. Po przeniesieniu do standardowego pokoju szpitalnego Zeman zaczął przyjmować gości, także wizyty związane z obowiązkami głowy państwa.

W CVN prezydent spędził 46 nocy. Według członka prezydenckiego konsylium, chirurga Pavla Pafka, który przed laty operował prezydenta Vaclava Havla i opiekował się nim, Zeman ma przewlekłą chorobę wątroby. Cierpi też na neuropatię nóg związaną z cukrzycą. 

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP