Świat

Czeski tygodnik: Skripal odwiedził w tajemnicy Pragę. Służby "miały z niego pożytek"

Świat


Zaatakowany w marcu w Anglii bojowym środkiem trującym typu Nowiczok były oficer rosyjskiego wywiadu i współpracownik wywiadu brytyjskiego Siergiej Skripal odwiedził w 2012 roku potajemnie Pragę - poinformował w poniedziałkowym wydaniu czeski tygodnik "Respekt".

Ponadto co najmniej raz spotkał się w Wielkiej Brytanii z przedstawicielami czeskich służb specjalnych. Jednak źródła, na które powołuje się "Respekt", nie przypuszczają, by zamach na Skripala wiązał się z jego wcześniejszą wizytą w czeskiej stolicy.

Podwójny agent

Skripal, oficer GRU (Głównego Zarządu Wywiadu Sztabu Generalnego czyli wywiadu wojskowego), został zwerbowany przez brytyjski wywiad MI6 w 1995 roku w Hiszpanii, gdzie był wtedy attache wojskowym ambasady Rosji w Madrycie. Jak podało BBC, w drugiej połowie lat 90. po powrocie do Moskwy przez pewien czas pełnił obowiązki naczelnika działu kadr GRU. "Dzięki temu miał doskonałe rozeznanie jeśli chodzi o rozmieszczenie agentów GRU w Europie i znał tożsamość części z nich" – pisze "Respekt".

Skripal został aresztowany w 2004 roku i skazany na 13 i pół roku więzienia, ale w 2010 roku w ramach wymiany na dziesięciu zatrzymanych w USA rosyjskich szpiegów odzyskał wolność i wyjechał do Wielkiej Brytanii. Jak podaje "Respekt", "współpracował tam z kolegami z MI6 przy demaskowaniu rosyjskiej sieci agenturalnej".

"Respekt": co najmniej jedna wizyta w Pradze

W tym celu Brytyjczycy umożliwili mu spotkania z przedstawicielami służb specjalnych państw partnerskich, między innymi Czech. "Co najmniej raz - w roku 2012 - Skripal odwiedził Pragę i choć przebywał tam krótko, podaje się, że czeskie służby miały z jego przyjazdu pożytek. Według informacji 'Respektu', przedstawiciele czeskich organów bezpieczeństwa spotkali się w z byłym rosyjskim szpiegiem także przynajmniej raz w Wielkiej Brytanii" - czytamy w artykule czeskiego tygodnika. Jak jednocześnie zaznaczono, "źródła 'Respektu' nie przypuszczają, by zamach na Skripala był w jakiś sposób związany z jego wizytą w Pradze".

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY 3.0 | Estec Co.Ltd

Tagi:
Raporty: