Świat

Rosyjski haker, złapany w Czechach, przekazany USA

Świat


Władze Republiki Czeskiej zdecydowały o ekstradycji do USA rosyjskiego hakera Jewgienija Nikulina - poinformował rzecznik czeskiego ministerstwa sprawiedliwości. Agencja CTK podała, że samolot z mężczyzną, którego wydania domagała się też Rosja, odleciał do Stanów Zjednoczonych w czwartek.

30-letni obecnie Nikulin został zatrzymany przez czeską policję w październiku 2016 roku na mocy wystawionego przez USA listu gończego. Według amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości Nikulin dokonał ataków na sieć społecznościową LinkedIn oraz na serwery firm Dropbox i Formspring.

Nawet 14 lat więzienia

W toczącym się przed sądem federalnym w Kalifornii postępowaniu Nikulin oskarżony został o atak hakerski, kradzież i spiskowanie. Grozi mu za to w USA do 14 lat pozbawienia wolności. Jego ekstradycji domagały się także rosyjskie władze. Moskiewski sąd wydał nakaz jego aresztowania w listopadzie 2016 roku, zarzucając mu wyłudzenie 110 tys. rubli w 2009 roku za pośrednictwem strony internetowej Webmoney.

Czeski sąd wyraził zgodę na ekstradycję mężczyzny do obu krajów. Jak poinformował minister sprawiedliwości Czech, Robert Pelikan, premier Andrej Babisz był zwolennikiem wydalenia mężczyzny do USA, podczas gdy prezydent Milos Zeman opowiadał się za przekazaniem go Rosjanom.

Ostatecznie minister sprawiedliwości zdecydował przekazać Nikulina w ręce FBI.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości