Czesi szukają nowych sojuszników. "Grupa Wyszehradzka tego potrzebuje"

Świat


- Potrzebujemy Austrii i innych krajów - oświadczył w wywiadzie dla agencji Reuters Andrej Babisz, którego partia ANO wygrała, według wstępnych wyników, wybory parlamentarne w Czechach.

W kontekście nowych potencjalnych sojuszników Grupy Wyszehradzkiej, obok Austrii, Babisz mówił o regionie Bałkanów, Słowenii, Chorwacji i "być może innych" krajach.

Polityka zagraniczna

Lider ANO podkreślił, że Czechy muszą odgrywać aktywną rolę w Unii Europejskiej, a także poszukiwać sprzymierzeńców poza Grupą Wyszehradzką w realizacji wspólnego celu, jakim jego zdaniem jest powstrzymanie nielegalnej migracji.

- Oczywiście mamy sojusznika w Austrii, w osobie pana Kurza, który ma takie samo zdanie w kwestii migracji jak my - oświadczył Babisz, mając na myśli Sebastiana Kurza, szefa konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), która przed tygodniem wygrała wybory parlamentarne w Austrii.

Podczas konferencji prasowej po zakończeniu głosowania Babisz zapewnił, że ANO to partia proeuropejska, która chce odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu polityki UE.

- Czechy są integralną częścią UE oraz NATO - podkreślił, zaznaczając, że jego partia "nie jest ukierunkowana na wschód".

Jeden z najbogatszych obywateli

W wywiadzie dla Reutera Babisz zapewnił, że nie chce współpracować z komunistami i ze skrajną prawicą. Babisz, który dzięki swej wieloletniej działalności biznesowej zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych obywateli Republiki Czeskiej, ustąpił w maju ze stanowisk wicepremiera i szefa resortu finansów. Uczynił to pod naciskiem premiera Bohuslava Sobotki, oskarżającego go o domniemane nadużycia podatkowe.

6 września Izba Poselska wyraźną większością głosów uchyliła immunitet zasiadającego w niej Babisza, o co wystąpiła prokuratura w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem. Miliarder twierdzi, że działania prokuratury motywowane są politycznie.

Wstępne wyniki wyborów

Centroprawicowy ruch ANO wygrał odbywające się w piątek i sobotę wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Według wstępnych wyników podanych w sobotę późnym wieczorem przez Czeski Urząd Statystyczny (CSU), po przeliczeniu wszystkich głosów, partia ta zdobyła 29,7 procent.

Drugie miejsce zajęła Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z poparciem 11,3 procent, a trzecie - Piraci (10,8 procent). Skrajnie prawicowe ugrupowanie Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), obiecujące referendum w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, poparło 10,6 procent głosujących.

Uprawniający do wejścia do parlamentu próg wyborczy 5 procent głosów przekroczyli jeszcze: Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM; 7,8 procent), Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) obecnego premiera Bohuslava Sobotki (7,3 procent), Unia Chrześcijańska i Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL; 5,8 procent), liberalno-konserwatywny ruch TOP 09 (5,3 procent) oraz Burmistrzowie i Niezależni STAN (5,2 procent).

Frekwencja wyborcza wyniosła 60,8 procent. Oficjalne wyniki wyborów mają zostać podane w poniedziałek.

Autor: mb//now / Źródło: PAP

Raporty: