Świat

Czechy: areszt dla polskiego kierowcy ciężarówki. By nie zbiegł do Polski

Świat

Polski kierowca tira czeka na przesłuchanie. Grozi mu 10 lat więzienia
tvn24Polski kierowca w środę w Czechach wjechał pod pendolino

Sąd w Nowym Jiczynie we wschodnich Czechach nałożył areszt na polskiego kierowcę ciężarówki, w którą uderzył w środę pociąg Pendolino w Studence w kraju (województwie) morawskośląskim - poinformowała agencja CTK. W wyniku zderzenia zginęły trzy osoby.

- Kierowca bardzo żałuje swojego czynu, stopniowo zaczyna rozumieć, co zrobił - powiedział sędzia Radim Szvec. Sędzia wyjaśnił, że przystał na wniosek prokuratury o areszt m.in. z obawy, że oskarżony może zbiec do Polski. Kierowca będzie przebywał w areszcie w Ostrawie.

Polakowi grozi 10 lat więzienia

W czwartek czeska policja poinformowała, że kierowcy postawiono zarzuty spowodowania powszechnego zagrożenia z niedbalstwa. W razie skazania Polakowi grozi od 3 do 10 lat więzienia.

Zastępca komendanta morawskośląskiej policji Radim Witta mówił w czwartek, że ciężarówka wjechała na przejazd w pobliżu miejscowości Studenka, gdy czerwone światło błyskało się już ponad pół minuty. Kiedy opadły zapory, pojazd został między nimi na przejeździe..

Witta przekazał, że po przesłuchaniu Polaka w charakterze podejrzanego nic nie wskazuje na to, by wjechał na przejazd kolejowy umyślnie w celu spowodowania kolizji ciężarówki z pociągiem.

Czeska policja wie, że zatrzymany Polak nie miał w przeszłości problemów z przestrzeganiem przepisów na czeskich drogach. - Jak było z tym w Polsce, jeszcze nie wiemy, tych informacji jeszcze od kolegów nie dostaliśmy - wskazał Witta.

Według sądu wypadek jest także konsekwencją tego, że ciężarówki unikają płatnych dróg.

3 osoby zginęły, 18 rannych

Do wypadku w Studence doszło w środę około godziny 7.45 rano. Pociąg Pendolino ze 150 pasażerami uderzył z dużą prędkością w stojącą na torach i załadowaną do pełna blachami aluminiowymi ciężarówkę. Przy zderzeniu kierowca znajdował się w kabinie ciężarówki i nie odniósł żadnych obrażeń.

W wyniku kolizji zginęło trzech pasażerów pociągu, a 18 innych osób zostało rannych. Straty materialne ocenia się na 160 mln koron (24 mln złotych).

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości