Świat

"Czas dostaw jeszcze nie nadszedł". Rosja gra S-300 dla Iranu

Świat

Wikipedia (CC BY SA) | Vitaly V. KuzminS-300 w wersji sprzedanej Syrii to jeden z flagowych typów rosyjskiego uzbrojenia przeznaczonego na eksport

Rosyjski dyplomata wysokiej rangi powiedział we wtorek, że trwa dopracowywanie kontraktu na dostarczenie Iranowi systemów przeciwrakietowych S-300, lecz terminu rozpoczęcia dostaw jeszcze ustalono. Planowane dostawy są ostro krytykowane przez USA i Izrael.

- Nie jestem w stanie obecnie powiedzieć, kiedy dojdzie do dostawy. Ci, którzy zajmują się tą sprawą zawodowo, dopracowują teraz kontrakt. O terminie nie mogę nic powiedzieć - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

Gra na czas

- Decyzję o dostawach S-300 do Iranu podjęto, lecz czas dostaw jeszcze nie nadszedł - powiedział z kolei we wtorek dziennikarzom zastępca sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Jewgienij Łukjanow.

- Realizacja tego projektu wymaga określonego czasu - zaznaczył, nie podając nawet przybliżonego terminu.

Już przed miesiącem wiceminister Riabkow twierdził, że dostawa systemów przeciwrakietowych S-300 do Iranu nie jest kwestią najbliższej przyszłości. Zaznaczał, że ważniejsze jest to, że podjęto decyzję polityczną i prawną, która otwiera możliwość dostaw.

Dekret Putina

W połowie kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego anulował zakaz dostarczenia Iranowi systemów obrony przeciwrakietowej S-300. Szef MSZ Siergiej Ławrow wyjaśnił, że w Lozannie uzgodniono ramy polityczne ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego i znikła konieczność utrzymywania rosyjskiego embarga.

Rosja - mimo obiekcji Stanów Zjednoczonych i Izraela - podpisała w 2007 roku wart 800 milionów dolarów kontrakt na dostarczenie Iranowi systemu S-300. Kontrakt nie był jednak realizowany. Zakaz przekazywania Teheranowi nowoczesnego uzbrojenia zawierała rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku. Skłoniło to Teheran do złożenia w sądzie w Genewie pozwu o wypłacenie przez Rosję odszkodowania w kwocie 4 mld dolarów za zerwanie umowy.

Zaniepokojenie z powodu anulowania przez władze rosyjskie zakazu dostarczania Iranowi systemów S-300 wyraziło kilka państw, w tym USA i Izrael, a także Unia Europejska.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | Vitaly V. Kuzmin

Tagi:
Raporty: