Świat

Czarny świat w euforii

Świat

Aktualizacja:
Wielki szał w Kenii / ReutersRadość w Kenii

Kiedy ogłoszono wyniki wyborów w USA, radość czarnej społeczności na całym świecie sięgnęła zenitu. Czarnoskórzy na całym świecie wiążą z tą prezydenturą ogromne nadzieje i liczą na realne zmiany w ich życiu. - Obama zbuduje domy, szpitale, drogi - to oczekiwania Kenijczyków.

Wybory były szczególnie uważnie śledzone w wiosce Kogelo w zachodniej Kenii, gdzie mieszka rodzina Baracka Obamy. Po ogłoszeniu wyników w wiosce zapanowała euforia. - Jestem szczęśliwy. Nie spałem całą noc. - wyznał agencji AFP Joseph Otieno, jeden z mieszkańców Kogelo. - Idziemy do Białego Domu! - śpiewali ludzie, zgromadzeni na wiejskim placu. - To niewiarygodne! Nadchodzi Obama, zróbcie miejsce! - skandował przyrodni brat prezydenta-elekta Malik Obama. Miejscowa policja została zmuszona do zaostrzenia środków bezpieczeństwa, by ograniczyć napływ przedstawicieli mediów i sympatyków Obamy do wioski.

Prezydent Kenii Mwai Kibaki z okazji zwycięstwa Obamy ogłosił czwartek dniem świątecznym.

Obama zbuduje domy

Kenijczycy bardzo mocno wierzą, że od teraz ich życie zmieni się na lepsze. Liczą na to, że Obama realnie przyczyni się do poprawy kondycji życia Kenijczyków i zbuduje domy, szpitale i drogi. Wśród intelektualistów panuje co prawda większy sceptycyzm, jednak nawet oni liczą na to, że zwycięstwo Demokraty podniesie znaczenie Kenii, jak i całej Afryki, w świecie.

"Jesteśmy dumni"

Na nowego czarnoskórego prezydenta liczy nie tylko Kenia. Dla Murzynów na całym świecie wybór Baracka Obamy to przede wszystkim nadzieja - na lepsze jutro, na dobrą i spokojną przyszłość. Swoją radością i oczekiwaniami dzielą się na forach internetowych. Pojawiają się głosy z Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu czy Kongo.

"Brawo Obama! Walcz przede wszystkim o pokój w świecie. Pokój, pokój i jeszcze raz pokój w świecie. Benin Cię wspiera i jest z dumny"

Barack Obama to pierwszy czarny prezydent w historii Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy wszyscy z niego dumni i szczęśliwi, że mit zostanie zburzony. Cały świat Cię wspiera, a przede wszystkim Afryka! Bądź błogosławiony i niech Bóg Cię wspiera ~bayaoul

"Barack Obama to pierwszy czarny prezydent w historii Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy wszyscy z niego dumni i szczęśliwi, że mit zostanie zburzony. Cały świat Cię wspiera, a przede wszystkim Afryka. Bądź błogosławiony i niech Bóg Cię wspiera" - pisze internauta bayaoul.

Oprah Winfrey cieszy się z wyboru Baracka Obamy (fot. PAP/EPA) 

"Jestem bardzo szczęśliwa z powodu nowego amerykańskiego prezydenta i tego, że po raz pierwszy w historii czarny będzie prezydentem takiego wielkiego kraju. To zwycięstwo pomoże społeczności czarnych uwierzyć w ich marzenia. Jestem czarna i widząc sukces czarnego wierzę, że sama mogę także coś osiągnąć" - pisze internautka z Francji.

To zwycięstwo pomoże społeczności czarnych uwierzyć w ich marzenia. Jestem czarną i widząc sukces czarnego, wierzę, że także mogę odnieść sukces internautka

Radości po wyborze Baracka Obamy nie kryła jedna z gwiazd amerykańskiej telewizji, Afroamerykanka Oprah Winfrey. - To jest to, czego chcieliśmy, na co liczyliśmy i pracowaliśmy przez ostatnich 21 miesięcy - mówiła.

- Za każdym razem, kiedy Barack mówi o czerwonych i niebieskich stanach, wszyscy rozumiemy, że ma na myśli czarnych, białych, czerwonych i żółtych ludzi - Stany Zjednoczone Ameryki. Myślę, że po raz pierwszy będziemy tego doświadczać w sposób, na który dotychczas mogliśmy mieć tylko nadzieję - oświadczyła Oprah.

Czarna Ameryka świętuje

Zwycięstwo Baracka Obamy świętują również czarni w Ameryce. Zgromadzeni na ulicach, w kościołach, barach i domach wyrażali swoje szczęście z powodu wyboru Demokraty.

W Nowym Jorku, w dzielnicy czarnych - Harlemie, tysiące ludzi przez wiele godzin wpatrywało się w wielki ekran, na którym pojawiały się kolejne wyniki wyborów w Stanach. Nie kryli ogromnej radości, kiedy okazało się, że przez następne cztery lata Ameryką będzie rządził czarnoskóry prezydent. Czarni wypełnili również jedną z głównych ulic Waszyngtonu. Tłum ludzi zgromadził się przed bramą Białego Domu. Krzyczeli i wznosili toasty manifestując poparcie dla pierwszego prezydenta Afroamerykanina. Podobnie działo się w całej Ameryce. W mieście Baracka Obamy, Chicago, w Grant Park, gdzie Demokrata wygłosił swoje pierwsze przemówienie, zebrał się tłum ludzi, by świętować to historyczne zwycięstwo.

Dla jednej z uczestniczek wiecu, Dornise Pewitt, wybór Obamy to nadzieja dla jej córki i syna. - Może ludzie będą spoglądali na nich inaczej i nie zwracali uwagi na kolor ich skóry - powiedziała.

Z kolei w Atlancie, w jednym z kościołów na ulicy, przy której urodził się pastor Martin Luther King, zwycięstwo Baracka Obamy fetowało kilkaset osób. Kiedy ogłoszono wynik wszyscy zaczęli krzyczeć, polały się łzy, niektórzy skandowali "Dziękujemy, Panie".

Źródło: france24.com, lefigaro.fr, yahoo.com

Źródło zdjęcia głównego: Wielki szał w Kenii / Reuters