"Reżim istnieje tylko po to, żeby utrzymać się przy władzy"

TVN24

Aktualizacja:

- Obywatele muszą się zjednoczyć, żeby uwolnić się od tego systemu - oświadczył Cyrus Reza Pahlavi, syn ostatniego szacha Iranu, Mohameda Rezy, obalonego przez rewolucję islamską w 1979 roku. Mieszkający na emigracji w USA Pahlavi skomentował w ten sposób ostatnie protesty w Iranie.

- Głównym powodem napiętej sytuacji w Iranie jest ponura sytuacja gospodarcza, która powoduje u ludzi gniew. Jednak należy podkreślić, że to państwo znalazło się w takim położeniu, ponieważ system jest źle zarządzany i nie troszczy się o obywateli - uważa Pahlavi. - Reżim istnieje tylko po to, żeby utrzymać się przy władzy. Wykorzystuje zasoby kraju i wydaje ja na swoją milicję i wasali, takich jak Syria czy Liban - dodał.

Jego zdaniem "obywatele muszą się zjednoczyć, żeby uwolnić się od tego systemu". - Proszę świat, by nie zawiódł irańskiego narodu, żeby świat nie popełnił tego samego błędu, co wcześniej - zaapelował syn ostatniego szacha Iranu, obalonego w rewolucji 1979 roku, która utorowała drogę obecnym władzom kraju.

Mapa protestów w Iranie
PAP/Reuters

Protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych trwają w Iranie od 28 grudnia; z czasem demonstracje nabrały charakteru antyrządowego. Wielu uczestników protestów kwestionuje też słuszność irańskiej polityki zagranicznej na Bliskim Wschodzie w związku z interwencjami w Syrii i Iraku, podjętymi w ramach walki o wpływy z Arabią Saudyjską. Irańczyków rozgniewało też finansowe wsparcie dla Palestyńczyków i libańskiego Hezbollahu; woleliby, aby ich rząd zamiast tego skupiał się na problemach gospodarczych. W demonstracjach śmierć poniosło co najmniej 21 osób. W środę szef Gwardii Rewolucyjnej oznajmił, że protesty zostały stłumione.

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: