Cypr otwiera banki. Pieniądze przyjechały w kontenerach

Aktualizacja:

Ochroniarze przed bankami, policja na ulicach - tak Nikozja przygotowywała się na otwarcie banków po kilkunastodniowej przerwie. Chwilę po godz. 11.00 czasu polskiego banki zostały otwarte. Będą one pracować kilka godzin, a klienci muszą się liczyć z ograniczeniami m.in. dotyczących wysokości przelewów, kwot pobieranych za granicą za pomocą kart oraz ilości gotówki wywożonej z kraju. W środę do Banku Centralnego przyjechały ciężarówki z konterenami wypełnionymi pieniędzmi.

Cypryjskie banki będą czynne w godzinach 12-18 (11-17 czasu polskiego). Zwykle większość cypryjskich banków zaczyna pracę o godz. 8.30, a kończy wczesnym popołudniem. Nie podano żadnego wyjaśnienia zmian godzin pracy banków.

Związek pracowników banków zapewnił, że instytucje są gotowe do podjęcia pracy. Zaapelował jednak do klientów, by nie wyładowywali frustracji na personelu.

W środę wieczorem do Centralnego Banku Cypru przyjechały ciężarówki wiozące kontenery z pieniędzmi. Samochody były eskortowane przez uzbrojonych po zęby policjantów. Jak pisze Reuters, źródła w Banku Centralnym potwierdziły, że ciężarówki wiozły pieniądze. Nie podano jednak szczegółów.

Bankowe restrykcje na Cyprze

Klienci muszą się liczyć z ograniczeniami w bankowych transakcjach. Aby zapobiec odpływaniu pieniędzy z Cypru, władze wprowadzają drastyczne ograniczenia transakcji zagranicznych (z wyjątkiem misji dyplomatycznych).

Ograniczone zostaną kwoty przelewów oraz te, pobierane za granicą za pomocą kart kredytowych i płatniczych - limit ma wynieść do 5 tys. euro miesięcznie, a także sumy, jakie będzie można wywieźć w gotówce.

Podróżujący za granicę każdorazowo mogą zabrać ze sobą maksymalnie tysiąc euro.

Nie przewidziano restrykcji na operacje wewnątrz kraju, choć nie będzie możliwe realizowanie czeków, popularnych wśród mieszkańców Cypru. Ustalono też górny limit wypłat gotówki z bankomatu na poziomie 300 euro dziennie na osobę.

Bank centralny będzie też kontrolował wszystkie transakcje komercyjne na kwoty powyżej 5 tys. euro.

Restrykcje mają obowiązywać przez co najmniej cztery dni od wznowienia działalności banków.

Giełda jeszcze zamknięta

Jeszcze kilka dni zamknięta pozostanie cypryjska giełda papierów wartościowych. Nie będzie pracować także w dniach 29 marca-1 kwietnia, ponieważ w czasie świąt wielkanocnych w Unii Europejskiej nie będzie działać transeuropejski system rozliczania płatności w euro TARGET2. Ostatnia sesja giełdy na Cyprze odbyła się 15 marca.

Pomoc finansowa

Banki na Cyprze były zamknięte od 16 marca w związku z negocjacjami, prowadzonymi z międzynarodowymi wierzycielami, na temat planu ratunkowego dla wyspy w zamian za restrukturyzację sektora bankowego.

Dzięki porozumieniu zawartemu w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro.

W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Warunkiem uzyskania przez Cypr pomocy jest też udział posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro w kosztach ratowania kraju przed bankructwem. Po takie rozwiązanie trojka (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) sięgnęła po raz pierwszy.

Wielu komentatorów przewiduje, że obciążenie posiadaczy kont może spowodować ucieczkę kapitałów z Cypru.

Autor: MAC,mn/tr/k,tr/k / Źródło: PAP, tvn24.pl, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości