Poufny raport: Korea Północna zdobyła prawie 2 miliardy dolarów na rozwój broni

TVN24


Korea Północna wygenerowała około 2 miliardy dolarów na programy broni masowego rażenia, wykorzystując "szeroko rozpowszechnione i coraz bardziej zaawansowane" cyberataki na banki i giełdy kryptowalut - wynika z poufnego raportu ONZ, do którego w poniedziałek dotarł Reuters.

Z poufnego raportu ONZ, do którego dotarł Reuters, wynika, że Pjongjang "kontynuował ulepszanie swoich programów nuklearnych i rakietowych, chociaż nie przeprowadził testu nuklearnego ani nie wystrzelił ICBM (międzykontynentalnych rakiet balistycznych)".

"Zbierają pieniądze na programy broni masowego rażenia"

Raport sporządziła grupa niezależnych ekspertów monitorujących przez sześć miesięcy przestrzeganie restrykcji. Misja Korei Północnej w Organizacji Narodów Zjednoczonych nie odpowiedziała na prośbę o komentarz do raportu, który w zeszłym tygodniu został przedłożony komisji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Według ekspertów Korea Północna "wykorzystała cyberprzestrzeń do przeprowadzenia coraz bardziej zaawansowanych ataków mających na celu kradzież kapitału z instytucji finansowych i giełd kryptowalut, żeby wygenerować dochód". Według raportu Korea Północna wykorzystała również cyberprzestrzeń do prania skradzionych pieniędzy.

"Cybersprawcy z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, spośród których wielu działało pod kierownictwem Biura Rozpoznania Ogólnego, zbierają pieniądze na programy broni masowego rażenia i szacuje się, że łączne wpływy dochodzą do 2 miliardów dolarów" - napisano w raporcie. Biuro Rozpoznania Ogólnego to północnokoreański wywiad wojskowy.

Nielegalne transfery dóbr

Eksperci ONZ ocenili, że ataki Korei Północnej na giełdy kryptowalut pozwoliły jej "wygenerować dochód w sposób trudniejszy do wyśledzenia i podlegający mniejszemu nadzorowi i regulacjom rządowym niż tradycyjny sektor bankowy".

ONZ-owscy eksperci zgłosili również, że pomimo wysiłków dyplomatycznych, ich "dochodzenia wykazują ciągłe naruszenia" sankcji. "Na przykład KRLD w dalszym ciągu narusza sankcje poprzez ciągłe nielegalne transfery [dóbr - przyp. red.] między statkami oraz zamówienia na towary związane z bronią masowego rażenia i towary luksusowe" - czytamy w raporcie ONZ.

Od 2006 roku RB ONZ zaostrza sankcje gospodarcze przeciw Pjongjangowi, by odciąć północnokoreański reżim od źródeł finansowania jego programu zbrojeń nuklearnych i balistycznych.

Negocjacje nuklearne

Społeczność międzynarodowa stara się nakłonić władze Korei Północnej do rezygnacji z broni jądrowej. Negocjacje nuklearne między USA a Koreą Północną znalazły się jednak w impasie po fiasku lutowego szczytu przywódców obu krajów - prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una - w stolicy Wietnamu, Hanoi.

Wznowienie roboczych rozmów Trump i Kim uzgodnili pod koniec czerwca, gdy spotkali się w miejscowości Panmundżom na granicy pomiędzy dwoma państwami koreańskimi.

Pjongjang żąda zniesienia międzynarodowych sankcji, ale Waszyngton wyklucza ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w kierunku "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" Korei Północnej.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Korea Północna przeprowadziła trzy próby rakietowe. Według Seulu za każdym razem wystrzeliwano rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, natomiast państwowe media północnokoreańskie pisały o testach nowego systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Rozmowy i prowokacje: stosunki USA - Korea PółnocnaPAP/Reuters

Autor: asty//now / Źródło: PAP