S-400 i Pancyr-S w Serbii. Rosyjskie systemy po raz pierwszy na zagranicznych ćwiczeniach

TVN24

S-400 to najbardziej zaawansowany technologicznie rosyjski przeciwlotniczy system rakietowy MO Rosji
wideo 2/35

Drugi etap ćwiczeń Słowiańska Tarcza 2019 zostanie wzbogacony o przetestowanie dywizjonu rosyjskich rakiet ziemia-powietrze S-400 i baterii przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S. Tym samym w czasie ćwiczeń w Serbii dojdzie do użycia tych systemów po raz pierwszy poza granicami Rosji.

O przerzuceniu do Serbii dywizjonu rakiet ziemia-powietrze S-400 i przeciwlotniczych zestawów Pancyr-S do Serbii poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Rosji.

Przebazowanie odbyło się przy pomocy wojskowych samolotów transportowych.

Jak zaznacza komunikat resortu obrony w Moskwie, jest to pierwszy przypadek wysłania obu tych typów uzbrojenia na zagraniczne ćwiczenia.

Pierwszy etap ćwiczeń obrony przeciwlotniczej Słowiańska Tarcza 2019 zrealizowano we wrześniu w ośrodku szkolenia bojowego rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych w obwodzie astrachańskim na południu Rosji. Serbów szkolono tam w obsłudze S-400 i zestawu Pancyr-S, jak również systemów artyleryjskich i radarów.

Drugi etap ćwiczeń trwa od 23 października. Zakończą się one 29 października. Przybyłe z Rosji uzbrojenie rakietowe stacjonuje w bazie lotniczej w Batajnicy pod Belgradem.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru