Cud świętego ognia w Jerozolimie

Świat


Tysiące pielgrzymów zgromadziło się w Bazylice Świętego Grobu w Jerozolimie, by wziąć udział w uroczystości cudu świętego ognia. To jeden z najstarszych rytuałów w prawosławnym kościele, który obchodzi dziś Wielką Sobotę.

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą 14 kwietnia Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na święta Wielkanocne. W tym roku wypadają one u nich 15 kwietnia, czyli tydzień po Wielkiej Nocy u katolików.

Tylko raz na jakiś czas święta Wielkanocne w Kościele katolickim i Cerkwi wypadają w tym samym terminie - tak było np. rok i dwa lata temu. Często jednak prawosławni obchodzą Wielkanoc po katolikach (nawet pięć tygodni później), a wynika to z innego sposobu wyliczania daty tego święta w obu obrządkach.

Ogień zsyłany z nieba

Jednym z najstarszych obchodzonych tego dnia rytuałów jest uroczystość cudu świętego ognia w Jerozolimie. W Wielką Sobotę, jak twierdzą duchowni, zsyłany jest z Nieba ogień, który zapala świece w bazylice. Świątynia znajduje się na skałach Kalwarii, gdzie, jak podaje Ewangelia, Jezus został ukrzyżowany i pochowany.

W Kościele wschodnim nie praktykuje się umieszczania przy Grobie Pańskim elementów świeckich. Pojawiają się jedynie świece i kwiaty.

Źródło: tvn24