TVN24 | Świat

Włochy. Szturm na apteki, gdzie wykonywane są testy na koronawirusa. Mieszkańcy chcą otrzymać Green Pass

TVN24 | Świat

Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP

Włochy zmagają się ze sporymi problemami, bo apteki, w których wykonuje się testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, są oblegane. Badaniom poddają się tysiące ludzi, w tym wielu młodych, aby otrzymać przepustkę COVID-19, czyli tak zwany Green Pass. Wymagana jest ona przy wstępie do wielu miejsc, w tym na przykład do restauracji, kin, zabytków czy parków rozrywki.

Masowy napływ na błyskawiczne testy wykonywane w wielu aptekach we Włoszech rozpoczął się tuż przed szczytem wakacyjnych wyjazdów, przypadającym w połowie sierpnia. Na badania zgłaszają się całe rodziny i bardzo wielu młodych ludzi. Kolejki ustawiają się nie tylko w wielkich miastach, ale także w popularnych miejscowościach turystycznych.

Na wyspie Capri w Zatoce Neapolitańskiej przebywający tam turyści robią testy, aby móc wejść do restauracji i klubów.

- To niestety oznacza, że wiele osób nie jest jeszcze zaszczepionych - skomentował Nicola Stabile z federacji właścicieli aptek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Green Pass we Włoszech

Na mocy rozporządzenia rządu od 6 sierpnia we Włoszech obowiązuje wymóg przepustki COVID-19, czyli tak zwanej Green Pass przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, do kin, teatrów, zabytków, muzeów, na basen, do siłowni, parków rozrywki, na imprezy targowe i sportowe. Taki dokument wystawiany jest na podstawie zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19, wyleczeniu z zakażenia bądź negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin.

>> Włochy chcą zdążyć ze szczepieniami przed rozpoczęciem roku szkolnego

Odnotowuje się też inne zjawisko: wzrost sprzedaży domowych testów na obecność koronawirusa, dostępnych także w niektórych supermarketach. Farmaceuci argumentują, że testy powinni robić specjaliści. Poza tym ich zdaniem niepokój budzi to, że w ten sposób testowanie ludności odbywa się poza kontrolą. Co więcej, twierdzą, że osoby z pozytywnym wynikiem zazwyczaj tego nie zgłaszają, a ich kontakty nie są ustalane.

- Ryzyko jest ogromne, ale nie możemy zablokować sprzedaży takich testów, bo istnieje europejskie rozporządzenie, które trzeba szanować. Radzimy jednak zdać się na profesjonalistów - oświadczył Roberto Tobia z federacji aptekarzy.

Autor:akw/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: