Świat

Córka Chaveza "wrogiem narodu". Za jedno zdjęcie

Świat

InstagramOna ma dolary, inni mają z tym problem

Nastoletnia córka Hugo Chaveza wywołała falę oburzenia i krytyki w Wenezueli. Córka prezydenta, który prezentuje się jako obrońca biednych i wyzyskiwanych przez kapitalistów i imperialistów, wrzuciła do internetu zdjęcie, na którym radośnie pozuje z plikiem dolarów. Dla zwykłego Wenezuelczyka zdobycie waluty USA jest problematyczne, ponieważ ta jest w tym kraju reglamentowana.

Obostrzenia w wymianie i handlu dolarami zostały wprowadzone w Wenezueli dekadę temu, po dojściu do władzy Chaveza. Kurs amerykańskiej waluty jest ustalany przez rząd, podobnie jak to, ile można jej wymienić. W Wenezueli kwitnie więc czarnorynkowy handel dolarami, dobrze znany Polakom z okresu PRL.

Dolary nie przystają do wizerunku

Zdjęcie Rosines z Bieberem też wywołało falę krytyki (Fot 

W takiej rzeczywistości zdjęcie 14-letniej córki prezydenta nie mogło nie wywołać agresji obywateli. Co prawda Rosines Chavez nie chwali się oszałamiającą ilością dolarów, ponieważ jej wachlarz z banknotów składa się głównie z drobnych nominałów. Pomimo tego w wenezuelskim internecie zawrzało.

- Ja nie mogę zdobyć legalnie nawet jednego dolara, ponieważ CADIVI (państwowa agencja zajmująca się handlem dolarami - red.) trzyma nas jako zakładników - napisał w komentarzu na stronie jednej z wenezuelskich gazet internauta podpisujący się jako Marisel Ramirez. - Najbardziej irytuje mnie to, że to jest kpina z ludzi, którzy muszą błagać CADIVI i banki, aby sprzedali im dolary - napisał inny internauta, który podpisał się jako Gerar Ortega.

Zdjęcie Rosines doczekało się też licznych przeróbek. Zamiast pliku dolarów w ręce córki prezydenta są wkładane niektóre podstawowe produkty, jak olej, kawa czy cukier, których okresowo brakuje w Wenezueli.

Wpadka z banknotami nie jest pierwszym takim potknięciem w życiu Rosines. W 2011 roku trafiła na czołówki wenezuelskich gazet, ponieważ zrobiła sobie osobiste zdjęcie z gwiazdą muzyki pop, Justinem Bieberem, który dał koncert w Caracas. Krytycy twierdzili, że jest to jeden z nielicznych dowodów na to, że Chavez i jego rodzina skrycie prowadzą życie bogaczy, pomimo oficjalnego deklarowania przywiązania do socjalistycznych ideałów.

Źródło: Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Instagram