Świat

Copacabana czeka na papieża Franciszka

Świat


Setki tysięcy osób zebrały się na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro, żeby powitać papieża Franciszka na 28. Światowych Dniach Młodzieży. We wtorek wieczorem odprawił tam mszę św. arcybiskup Rio Orani Joao Tempesta. Głowa Kościoła ma się tam pojawić w czwartek.

Arcybiskup Tempesta oficjalnie powitał uczestników pięciodniowej imprezy, w której - jak się oczekuje - weźmie udział 1,5 mln osób z całego świata.

Papież Franciszek, który przybył do Brazylii w poniedziałek ze swą pierwszą zagraniczną pielgrzymką, ma być honorowym gościem Światowych Dni Młodzieży. Wizyta odbywa się w warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa po trwających wiele tygodni antyrządowych protestach. Protestowano też przeciwko szerzącej się korupcji, a nawet wizycie papieża. Już po przybyciu papieża doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego.

Chaos, sekretarz "przerażony"

Na krótko przed mszą na plaży w Rio de Janeiro zapanował chaos komunikacyjny, kiedy stanęły pociągi metra z powodu przerwy w dostawie prądu. Jak informują media brazylijskie, władze dokonują rewizji zastosowanych środków bezpieczeństwa po incydencie, który nastąpił krótko po wylądowaniu papieża, kiedy samochód, którym jechał utknął w ulicznym korku. Ludzie masowo podbiegali do samochodu i wyciągali ręce w kierunku papieża przez otwarte okno pojazdu. Rzecznik Watykanu Federico Lombardi powiedział dziennikarzom, że sekretarz papieża Franciszka "był przerażony", ale papież uśmiechał się i pozdrawiał witających go przechodniów. Siły porządkowe wydawały się zupełnie bezradne.

Wizyta w sanktuarium

W środę papież Franciszek udaje się helikopterem do sanktuarium maryjnego w Aparecida, w stanie Sao Paulo, gdzie odprawi mszę świętą w miejscowej bazylice. Po powrocie do Rio de Janeiro odwiedzi o godz. 23.30 czasu polskiego szpital św. Franciszka z Asyżu, gdzie leczeni są między innymi młodzi narkomani i alkoholicy. Matka Boża z Aparecidy jest od 1930 roku patronką Brazylii. 12 października - święto Matki Bożej z Aparecidy - jest dniem wolnym od pracy w Brazylii. Sanktuarium należy do najbardziej uczęszczanych na świecie - rocznie ponad 7 milionów pielgrzymów i turystów.

[object Object]
Kulisy powstania wyjątkowej fotografii. "Franciszek wyczuł sytuację i uśmiechnął się"tvn24
wideo 2/3

Autor: mtom/zp / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: