Świat

Co przyniesie 2008 rok?

Świat

Aktualizacja:
TVN24.pl 

Według wielu przepowiedni rok 2008 ma być "ciekawy" - bo takie zwykle ponoć są lata przestępne. Co będzie najciekawszym wydarzeniem tych dwunastu miesięcy? Zapraszamy do lektury - i zabawy we wróżkę...

Czy rok 2008 może być ciekawszy niż jego poprzednik? Gdyby to pytanie zadać dokładnie rok temu, zapewne mało kto potrafiłby przewidzieć wcześniejsze wybory w Polsce czy przyznanie organizacji Euro 2012. Do prognoz zapraszamy na nasze forum, a poniżej przedstawiamy kilka wydarzeń roku 2008, o których wiadomo, że nastąpią - i prosimy wybrać, które z nich Waszym zdaniem okaże się najważniejsze.

W kraju można spodziewać się sądowej weryfikacji najgłośniejszych spraw z pogranicza polityki i przestępczości: seksafery w Samoobronie, prowokacji CBA w ministerstwie rolnictwa, akcji CBA wobec posłanki Sawickiej. Do tej pory w tych sprawach znamy głównie to, co organa ścigania zechciały opinii publicznej ujawnić, wkrótce o swych racjach śledczy będą musieli przekonać niezawisłe sądy.

W 2008 roku Temida będzie mieć sporo zajęcia TVN24.pl
Andrzej Lepper jest jednym z podejrzanych w seksaferze TVN24.pl

Podobny charakter, choć nie podlegający ostrym formalnym ograniczeniom procedury sądowej, będą miały prace sejmowych komisji śledczych. Czy ta badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy, i druga zajmująca się politycznymi naciskami na służby specjalne wykryją rzeczywiste nieprawidłowości? Czy też będą jedynie kolejnym polem politycznej walki?

Przesądzone wydaje się wycofanie polskich żołnierzy z Iraku. Czy to ten fakt okaże się wydarzeniem roku 2008? A może będzie nim ratyfikowanie unijnego Traktatu Reformującego? Polski rząd zamierza przeprowadzić je na forum Sejmu, ale już pojawiają się żądania, aby poddać go pod narodowe referendum.

Czy może wydarzeniem roku okaże się udział naszej drużyny w piłkarskich mistrzostwach Europy? Po zakwalifikowaniu się polskiej kadry do szwajcarsko-austriackiej imprezy nasze apetyty wyraźnie wzrosły...

Powszechne jest oczekiwanie na cud pod kierunkiem Leo Beenhakkera TVN24.pl

A skoro o sporcie - to przecież rok 2008 to Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Można je rozpatrywać jako imprezę czysto sportową i szansę na najcenniejsze trofea - ale ta olimpiada jak mało która w ostatnich dziesięcioleciach mieć będzie też znaczenie polityczne. Dla Pekinu to sposób na zmianę wizerunku kraju w oczach społeczności międzynarodowej, ale i próbę pokazania swego kraju jako wielkiego imperium.

Dwa inne, uznane już imperia w rozpoczynającym się roku wybiorą swych prezydentów. Sposób wyboru już dziś jak na dłoni pokazuje różnice miedzy nimi: o ile w przypadku USA nie sposób przewidzieć jeszcze kto wystartuje w ostatecznej batalii, to w odniesieniu do Rosji w powszechnej opinii same wybory uważa się już za rozstrzygnięte.

Do wyborów daleko, ale już wiadomo kto będzie lokatorem Kremla TVN24.pl

Które z wydarzeń roku 2008 przejdą do historii?

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl