Świat

Clinton: Republikanie próbują nas podzielić

Świat


W prawyborach demokratów w USA była sekretarz stanu Hillary Clinton wygrała już w siedmiu stanach: Wirginii, Georgii, Tennessee, Alabamie, Arkansas, Massachusetts i Teksas, zdecydowanie pokonując senatora z Vermont Berniego Sandersa - przewiduje telewizja CNN. Od 6.00 na antenie TVN24BiS program specjalny AMERYKA WYBIERA.

- Będę walczyć o każdy głos. Ten kraj należy do nas wszystkich, nie tylko do tych na szczycie - mówiła Clinton w zwycięskiej mowie, wygłoszonej na wiecu na Florydzie. - Stawka wyborów nigdy nie była wyższa, a retoryka jaką słyszymy po drugiej stronie (u kandydatów Partii Republikańskiej) nigdy nie była niższa - dodała.

- Republikanie próbują nas podzielić, ale się nie damy - krzyczała.

Decydujące prawybory

W USA trwa tzw. Superwtorek, czyli prawybory odbywające się w kilkunastu stanach jednocześnie. Jak przewiduje telewizja CNN, w stanach, gdzie już zamknięto lokale wyborcze, Clinton wygrała przynajmniej w siedmiu: w Georgii, Wirginii, Tennessee, Alabamie, Arkansas, Massachusetts i Teksasie; natomiast Sanders jak dotąd w małym stanie Vermont, który reprezentuje w Senacie USA oraz w Oklahomie.

A to oznacza, że Clinton zdecydowanie umacnia swą pozycję faworytki demokratów do Białego Domu i Sandersowi będzie bardzo trudno odrobić do niej straty w kolejnych prawyborach.

Clinton wygrywa na południu

Zgodnie z przewidywaniami Clinton zdecydowanie pokonała Sandersa w stanach południowych, ze znacznym odsetkiem wyborców z mniejszości, zwłaszcza afroamerykańskiej, który masowo poparł ją już w poprzednich prawyborach. W stanach Vermont i Oklahoma, gdzie wygrał Sanders, dominuje elektorat biały i bardziej lewicowy, wśród którego senator cieszy się największą popularnością.

Wygrana w Super Tuesday ma ogromne znaczenie dla całego wyścigu, gdyż z głosujących tego dnia stanów, bardzo różnych pod względem geograficznym i społecznym, pochodzić będzie aż 878 delegatów na lipcową konwencję demokratów, która wyłoni ostatecznego kandydata partii w listopadowych wyborach prezydenckich. Do wygrania nominacji potrzeba 2383 delegatów.

Maleją szanse Sandersa

Jak dotychczas (nie uwzględniając jeszcze wyników z Superwtorku) Clinton zdobyła już 544 delegatów, a Sanders 85. Przy czym liczby te obejmują tzw. superdelegatów, czyli prominentnych demokratów, którzy wezmą udział w konwencji bez względu na wyniki w stanowych prawyborach.

[object Object]
"Świat się bardzo zepsuł w mijającym roku"tvn24
wideo 2/20

Autor: mm//gak / Źródło: PAP

Raporty: