Clinton: Chcemy, by Kaddafi został zabity lub schwytany

Świat

Aktualizacja:

Przebywająca z wizytą w Trypolisie sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła we wtorek, że Stany Zjednoczone chciałyby, aby były libijski dyktator Muammar Kaddafi został zabity lub schwytany. Wcześniej rzeczniczka NATO Carmen Romero oświadczyła, że Sojusz jest "bardzo bliski" zakończenia trwającej już 7 miesięcy kampanii powietrznej w Libii.

Stany Zjednoczone chciałyby, aby były libijski dyktator Muammar Kaddafi został zabity lub schwytany sekretarz stanu USA Hillary Clinton

Obiecała Libii nową pomoc

Celem niezapowiedzianego przyjazdu szefowej amerykańskiej dyplomacji jest scementowanie amerykańsko-libijskiego partnerstwa po obaleniu Kaddafiego. Sekretarz stanu obiecała Libii nową pomoc, wartą miliony dolarów. Chodzi m.in. o zapewnienie opieki medycznej rannym powstańcom libijskim oraz o pomoc w zabezpieczaniu broni, która mogłaby wpaść w ręce terrorystów. Agencja AP pisze, powołując się na przedstawicieli władz USA, że nowa pomoc jest warta około 11 milionów dolarów.

Pierwsza taka wizyta od wybuchu powstania

Przyjazd Clinton to pierwsza wizyta w Trypolisie tej rangi przedstawiciela władz USA od czasu, gdy w lutym wybuchło w Libii powstanie przeciwko reżimowi Kaddafiego. Sekretarz stanu spotkała się z tymczasowym premierem nowej Libii Mahmudem Dżibrilem oraz przywódcą Narodowej Rady Libijskiej Mustafą Dżalilem.

W ramach nowego pakietu pomocy dla Libii USA wznowią kilka programów edukacyjnych, w tym stypendia Fulbrighta i naukę języka angielskiego, pomogą w sfinansowaniu projektu archeologicznego we wschodniej Libii. Większość pieniędzy zostanie jednak przeznaczona na poszukiwanie i niszczenie tysięcy pocisków rakietowych ziemia-powietrze, odpalanych z ręcznych wyrzutni.

Departament Stanu USA wysłał już do Libii 14 ekspertów, pomagających w zabezpieczaniu tej broni z czasów Kaddafiego.

NATO "bardzo bliskie" zakończenia operacji

Wcześniej rzeczniczka NATO Carmen Romero oświadczyła, że Sojusz jest "bardzo bliski" zakończenia trwającej już 7 miesięcy kampanii powietrznej w Libii.

Sojusz jest bardzo bliski zakończenia trwającej już 7 miesięcy kampanii powietrznej w Libii rzeczniczka NATO Carmen Romero

9,5 tys. misji bojowych

Od początku kampanii 19 marca lotnictwo NATO dokonało ponad 9,5 tys. misji bojowych przeciwko celom w Libii. Ze względu na to, że zbrojny opór wobec nowych władz libijskich ogranicza się obecnie do zaledwie kilku miast, Sojusz ograniczył intensywność swych działań do średnio 15 ataków dziennie - podczas gdy w szczytowym okresie operacji w lecie było ich od 70 do 80 dziennie.

Jak zaznaczyła Romero, decyzja o zakończeniu kampanii zostanie podjęta po przeprowadzeniu przez NATO obszernej politycznej i wojskowej analizy sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa.

Źródło: PAP